Yatırım Stratejisi

Bu sitedeki belki de size en faydalı olacak bir yazı ile karşınızdayım. Sizlere herhangi bir strateji anlatmayacağım. Size kendi stratejinizi nasıl oluşturabilirsiniz, dikkat etmeniz gereken noktalar neler bunlardan bahsedeceğim.

Yatırım stratejisi. Kendi kararlarınızı sağlıklı bir şekilde verdiğiniz ve kafanızı yastığa koyduğunuzda uykularınızı kaçırmayacak bir portföy oluşturma sanatı.

4 Steps to Successful Strategy Development - Effective Managers

İnternette birçok kişinin yazılarını okuduğunuzda onların neler yaptığını, portföylerini nasıl yönettiklerini göreceksiniz. Temettü yatırımı, temettü emekliliği, fon portföyleri, hisse portföyleri bir sürü şey ile karşılaşırsınız. Ama kendinize hiç sordunuz mu? Ben ne yapabilirim? Benim stratejim ne olmalı?

Strateji belirlemede bazı püf noktalar vardır. Bunları sıralayalım;

1. Hedefim Ne?

Yatırım portföyü oluşturmak oldukça zordur. İyi ya da kötü bir portföy oluşturduğunuz zaman bunun hemen kısa bir sürede büyük bir kazanç getireceğini düşünmek çok tehlikelidir. Portföy oluşturduğunuz zaman öncelikle yatırım hedeflerinizin ne olduğunu belirleyin. Gelecekte ben bu paraya ihtiyaç duyabilecek miyim? İhtiyaç duyacaksam ne kadarı ile ihtiyaç duyabilirim? Ya da hepsine ihtiyaç duyabilecek miyim? Endişelenmeyin, hepsine dahi ihtiyaç duysanız yapmanız gereken tek şey ihtiyaç duyduğunuz anda kaybetmediğiniz bir para elinize geçsin. Bunu da nasıl yaparız? Risk değerimizi düşürerek. Mesela 1 ay içinde ihtiyaç duyma potansiyeli olabilecek bir birikim varsa elinizde risk değeri 1 ila 3 arasında değişen para piyasası fonları, mevduat, borçlanma araçları fonları ve kira sertifikaları fonlarını kullanabilirsiniz. Bu zaman zarfı ne kadar uzunsa riskinizi 4-5 hatta 6 lara kadar çıkarabilirsiniz.

Reach Revenue Goals & Prove Marketing Worth With KPIs | TechnologyAdvice

Eğer hedefiniz finansal özgürlük, emeklilikte maaşınıza bir ek gelir sağlamak, çocuklarınıza güzel bir hayat bırakmak gibi uzun dönemde yapılabilecek bir hedef ise ve hali hazırda aylık elinize bir miktar para geçiyorsa, kademeli bir şekilde portföyünüze eklemeler yaparak bu hedeflerinize uzun bir vadede ulaşmanız gayet mümkün. Para geçmese dahi bileşik getiri ile portföyünüz inanın büyüyecektir. Ama bu noktada şunu da belirtmeden geçmeyeyim. Vadenizi uzun belirledikten sonra asla vazgeçmemeniz gerekiyor ki portföyünüzün risk değerini gönül rahatlığı ile artırarak daha büyük getiriler elde edebilesiniz.

Özetle hedefiniz için kafanızda oluşturduğunuz plan ne kadar uzun ise, portföy riskinizi o ölçüde yükseltebilirsiniz.

2. Sabır ve Disiplin

Yatırımcı psikolojisi isimli yazımı okuduysanız bu maddenin büyük bir kısmını zaten anlamışsınızdır. Bir yatırım kararı verdikten sonra oluşturduğunuz plana mutlaka sadık kalın. Disiplinden asla vazgeçmeyin. Tabi dünya hali, paraya ne zaman ihtiyaç duyacağınız belli olmaz, ama yine de böyle bir olasılıkta dahi kaldığınız yerden devam edin. Örneğin 120.000 liralık bir portföy büyüklüğüne ulaştınız, bu paradan 40.000 liraya ihtiyaç duydunuz. 80.000 liraya düştüğünüz zaman sakın vazgeçmeyin. Kaldığınız yerden aynı disiplin ve sabır ile devam edin. Emin olun tekrar aynı noktaya tekrar dönebilirsiniz, tek gereken şey sabır! En fazla hedeflediğiniz vade 10 yıl ise 12 yıl, 15 yıl ise 17 yıl olacaktır. Hadi 20 yıl olsun. Zaman o kadar çabuk geçer ki… Sıfıra dahi düşmek zorunda kalsanız bilgi birikimleriniz ile aynı sabır ve disiplini göstererek yola devam edin. Kim ne derse desin aldırmayın. Yolunuza kaldığınız yerden devam edin.

3. Borçlarınızdan ve Kredi Kartınızdan Bir An Önce Kurtulmaya Çalışın

Eğer bir kredi borcunuz ya da başka düzenli ödediğiniz taksitleriniz varsa bunları kısa sürede tamamlamaya çalışın. Kredi kartı bulunduğumuz dönemde hepimizin kullandığı bir ödeme aracıdır. Ancak adı üstünde “kredi” maksatlı bir kart. Yani bankadan bir miktar borç alıp o borç ile alışveriş yaptıran bir sistem. Şimdi söylüyorum eğer kredi kartını borç sarmalına düştüyseniz kredi kartını kullanamıyorsunuz demektir. Hemen kurtulun! İster 3 ay olsun ister 1 yıl olsun. Birikim yapmaya başlamadan önce bu borçlardan ve kredi kartından kurtulmanız gerekmektedir.

Ödediğiniz borç miktarı elinize geçen paranın %20’sini geçmiyorsa sorun yok demektir. %20-40 arasında ise size maksimum 2-3 ay gerekecektir. Ama %40’ın üstünde ise düzenli birikimi boş verin, önce bu borcunuzu en azından azaltmaya, yapabiliyorsanız sıfırlamaya çalışın. Sonrasında düzenli birikime geçebilirsiniz.

Half of Brits misunderstand how credit cards work

Ben kredi kartı ile internetten alışveriş yapıyorum nasıl vazgeçeyim diyenler… Neredeyse ev ihtiyaçlarım da dahil alışverişlerimin %50’sini internetten yapıyorum. Kredi kartı kullanmadan hem de. Nasıl mı? Bunun birçok yöntemi var. İlki banka kartı ile alışveriş yapmak. Banka kartınız ile de bu alışverişi yapabileceğiniz sistemler mevcut. Bankanıza giderek bu detayları öğrenebilirsiniz. Sizi kredi kartından vazgeçmemeniz için çeşitli ikna edici adımlar atacaklardır. Sakın bu tuzağa düşmeyin. Kararınızı kendinizden emin bir şekilde bankanıza söyleyin.

Bir diğer yöntem, banka kartınız alışverişe izin vermiyorsa bile banka kartınız üzerinden “sanal kart” oluşturarak yine internetten güvenli bir şekilde, kendi limitinizi oluşturarak alışveriş yapmanız gayet mümkün. İnternette bu konu ile ilgili birçok yardımcı yazı mevcut. Okuyun ve araştırın.

Şimdi de şunu soruyorsunuz bana değil mi? Ben bir şey alırken taksit ile alıyorum. Nakit almaya ya da tek seferde almaya çalışın. Yine mi olmadı? Kendinize şu sözü verebiliyorsanız o zaman kredi kartınızı kullanın. Yalnız tek bir şartım var; “bu taksitler aylık elinize geçen miktarın, yani maaşınızın %20’sini geçmesin!”

Şimdi olduysa buyrun düzenli birikim adımına geçelim.

4. Düzenli Birikim

Hedefleriniz doğrultusunda birikimlerinizi düzenli bir şekilde yapmaya devam edin. Aylık 100 lira da olsa, 1000 lira da olsa portföyünüze katabildiğiniz miktarı iyi hesaplayın ve eklemeye devam edin. Bu noktada önemli olan para elinize geçtiğinde ilk olarak faturaları ödemeden, kredi borcunuzu ya da kredi kartı ödemenizi yapmadan önce birikim yaptığınız portföye ekleme yapın. Sonra ödemelerinizi tamamlayın ve geriye kalan da sizin o ay harcayacağınız miktar olsun. Aylık gelirimin ne kadarını portföye eklemeliyim? Bu sorunun cevabı sizde. İnsanlık hali her ay aynı miktarı ekleyemeyebiliriz. Zamanı gelir hiç ekleme de yapamayabiliriz. Ama 100 lira bile sisteme dahil edebiliyor iseniz finansal özgürlük ya da emeklilik planınıza daha çabuk ulaşabilirsiniz. Bu noktada sadece şunu söyleyebilirim, aylık yaptığınız birikimler ne kadar fazla olursa, hedef koyduğunuz yolculuğa o kadar kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Collect Money To Build a House Concept Stock Photo - Image of credit, gain: 185123066

5. Strateji Geliştirme

Bu adıma kadar her şey tamam mı? Haydi o zaman asıl vurucu noktaya geçelim. Kendi stratejimizi oluşturma!

Sosyal medyada birçok strateji ile karşılaşacaksınız. 6-7 temettü hissesi ile düzenli olarak aylık hisse alımları, dengeli bir fon portföyü kurarak her fona eşit miktarda eklemeler yapma, tatminkar bir kâr elde edince o miktarı sistemde bırakıp anapara ile farklı yatırımlara yönelme… Gider de gider…

Bu konuda aslında belirli bir tecrübe birikimine sahip olmamız da gerekiyor. Oturdunuz, düşündünüz aklınıza şöyle bir fikir geldi; “Ben fon yatırımı yapacağım. Hedefim de aylık yüzde 4-5 düzeyinde bir getiri elde etmek. Elde ettiğim bu getiri ile de bir hisse portföyü kurarım. Güvendiğim temeli sağlam hisselere alım  yaparım”. Bu hedefi inanın şu an tamamen kafamda planladım ve örnek verdim. Bu örnek üzerinden gidelim.

Diyelim ki gerçekten o ay %5  getiri elde ettiniz. Ve bu getiri ile hisse aldınız. Bir sonraki ay da aynı şekilde benzer düzeyde getiri elde ettiniz. Her şey yolunda gidiyor. Peki daha düşük bir getiri elde ettiniz ve hisse alımı yapamadınız diyelim. Vazgeçecek misiniz? Eğer cevabınız evet ise o strateji size uygun değildir. Başka bir stratejiye yönelebilirsiniz. Peki daha yüksek bir getiri elde ettiniz. O zaman nasıl bir yol izlersiniz? Burada karar tamamen sizin. İsterseniz daha fazla hisse alımız yaparsınız. İsterseniz yine %5 ile hisse alımı yapıp kalanı sistemde bırakırsınız. Bütün bunlar tecrübe ile geliştirilebilecek şeyler. Bu tecrübeye de 1-2 yıl içinde ulaşabilirsiniz. Haber okuma, Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri takip etme, piyasaların hangi haberlere nasıl tepki verdiğini çözümleme ve analiz edebilme. Bunlara ne kadar vakit ayırırsanız elde ettiğiniz bilgi birikimleri ile kendi finansal stratejinizi oluşturabilirsiniz.

Ben yaşadığımız şu süreçte teknik analizden biraz uzak duruyorum. Yanlış ya da doğru benim tercihim. Ama aslında teknik analiz de size çok güzel getiriler sağlayabilir. Bu yolu da tercih edebilirsiniz. Diyelim ki yatırım dönemlerinizde herhangi bir ay %10’u geçen bir getiri elde ettiniz. Bu getiriyi ayırarak teknik analiz bilginizi geliştirdiğinizde kısa vadeli varlık alım satımı da yapabilirsiniz.

Gördünüz mü? Yazının bu noktasına kadar birçok strateji örneği sundum sizlere. Siz de kendi stratejinizi oluşturabilirsiniz. Tek gereken şey finansal okuryazarlığınızı geliştirmektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.