Yatırım Fonları

 

Yatırım fonlarının tanımını girişteki yazımda da yapmıştım. Şimdi gelelim bu yatırım fonlarının neler olduğuna…

Hisse senedi, emtia, tahvil gibi birçok yatırım aracına günümüz teknolojisi ile birkaç uygulama ile kolaylıkla yatırım yapabiliriz. Yatırım fonları da aynı bu şekildedir. Banka/aracı kurum fark etmeksizin hemen hemen her platformdan kolaylıkla alıp satabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir banka veya aracı kurum hesabı ve bu hesabı kullanabildiğiniz aplikasyon. Geri kalanını bu sitede okuduğunuz yazılarda zaten bulacaksınız. Ve siz de bugüne kadar böyle bir sistemin varlığından neden haberim yoktu diye bankanıza biraz sitem edeceksiniz.

Düşünün, kendi kendinize diyorsunuz ki elimde bir miktar para var, ya da ben her ay belirli bir miktar tasarruf ederek bir yola çıkmak istiyorum. Bu parayı da en iyi şekilde değerlendireyim. Ama buna ayıracak vaktim yok, ya da yeterli bilgiye sahip değilim. Benim yerime bu işi profesyonel bir yatırım uzmanı/yatırım uzmanı grubu yapsın, ben de keyfime bakayım. Vaktimi de kendim için, ailem ve sevdiklerim için harcayayım.

Şimdi bu noktada kendinize sormanız gereken çok önemli iki soru var; birincisi “ben ne kadar risk alabilirim” ikincisi de “benim bu paraya ne zaman ihtiyacım olabilir”. Risk ve vade dengesinin kurulması bu yolda atılacak ilk adımdır. Ya da aylık düzenli birikimlerle ben bu sisteme ne kadar ekleyebilirim? Bu soruları kendinize sorun ve cevaplayın. Daha sonra yatırım fonları nedir? Nasıl alabilirim? Nasıl bir portföy oluşturabilirim? Bu konulara değinelim. Buyrun yatırım fonlarının çeşitlerine bir göz atalım ve bir sonraki adıma hep beraber gidelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.