Temettü Emekliliğine Öyle Değil Böyle Bakılır

Merhaba..

Bu yazımda sizlere temettü emekliliği konusunda görmediğimiz ya da görmek istemediğimiz konulara değineceğim. Haydi başlayalım..

Temettü emekliliği size belirli bir süre sonunda pasif gelir yöntemi ile yıllık belirli bir nakit akışı sağlayan bir emeklilik sistemidir aslında.. Temettü hisselerinizi seçersiniz, birikimli ya da kademeli alımlarınızı yaparsınız ve yolunuza emin adımlar ile ilerlersiniz..

Daha sonra da artık hisselerin dağıttığı temettü gelirleri bir nakit kaynağı olur ve pasif gelir dediğimiz yöntem ile kendinizi bir maaşa bağlamış olursunuz.

Ama bu noktada sizce de kaçırdığımız bir husus yok mu? Temettü vermeyen hisse kötü bir hisse midir? Cevabımız : kocamaaaan bir HAYIR!

Çünkü her şirket temettü verecek diye yazılı bir şart yoktur. Temettü vermeyen şirketler belki de farklı bir strateji izleyebilir. Ne gibi? O parayı Ar-Ge yani araştırma geliştirme faaliyetleri için kullanır, üretim kapasitesini artırmak ya da üretimde farklı alanları tercih etmek gibi hususlara yönelir, gücüne güç, kazancına kazanç katabilir. Bu açıdan baktınız mı daha önce hiç?

Temettü Nedir? Nasıl Hesaplanır? | Paratic

Şimdi yazımın bu kısmına kadar okuduğunuz şeyler birçok yerde karşınıza çıkmıştır. Bu sadece bir giriş kısmıydı. Asıl vurucu noktaya geçiyoruz. Haydi devam edelim 🙂

Yine matematik 🙂 Yani realite.. Size bu noktadan itibaren rakamlar ile anlatacağım. Neyi? Bu giriş kısmında bahsettiğim nakit akışı, yani pasif gelir döngüsünü! Bu kısma geçmeden önce şunu belirteyim, temettü emekliliğine asla karşı değilim bu arada onu da belirteyim, temettü yatırımcılarının her zaman arkasında durdum, durmaya da devam edeceğim 🙂

Yaşınız 35, borçlarınızdan kurtuldunuz. Yatırım yapmak için herşey hazır. Aylık birikimleriniz ile ister fon, ister tahvil, ister hisse senedi, ister borçlanma araçları, ister altın gibi varlıkları biriktirmeye başladınız. Ya da tamamen temettü hisselerine yöneldiniz ve temettü emekliliğini seçtiniz.. Şimdi daha iyi anlatmak için 3 farklı karakter getirelim gözümüzün önüne; üçü de 35 yaşında olsun ki eşit şartlarda yapalım örneğimizi.

Karakterlerimizin isimleri sırayla Begüm, Anıl ve Serkan olsun… önce bu 3 karakteri yatırımcı profilleri açısından bir tanıyalım;

Begüm : Yatırımlarını hisse senedi ve yatırım fonlarında değerlendiriyor

Anıl : Yatırımlarını büyüme odaklı büyük şirketlerin hisse senetlerinde değerlendiriyor, temettü verse de vermese de onun için sorun değil

Serkan : Yatırımlarını sadece temettü veren hisse senetlerinde değerlendiriyor, yani BIST çapında incelediğimizde sayısı 25 ila 30 arası değişen temettü ödeyen hisselerden başka hisselere yatırım yapmıyor

Karakterlerimizi tanıdık, artık yatırım hikayesini başlatabiliriz, hedef 45 yaş, yani önümüzde 10 yıllık bir süre var.. Üçü için de birikimli yatırıma başlayalım. Kriterlerimizi de sıralayalım;

 1. Tablolarda hisse portföyleri için başlıkta (T) gördükleriniz düzenli temettü ödeyen hisselerdir.

 2. Temettü verimliliği sene bazında %10 olarak belirlenmiştir.

 3. Temettü veren hisselerin verdiği temettü ile müteakip yıl hisse fiyatından tekrar alım yapılmıştır.

 4. Tüm varlıklar her yıl %50 getirmiştir.

 5. Fon portföylerinde yıllık yönetim ücreti ortalama %2 olarak hesaplanmıştır. Dolayısıyla %50 getiri %48’e düşürülmüştür.

 6. 2022 yılı başlangıç, 2031 sonu da bitiştir.

 7. Temettü ödeyen hisselerin 10 yıl bitiminde verdiği temettü en son portföye nakit olarak eklenmiştir.

 8. Fonlarda ve temettülerde %10 stopaj vergisi dikkate alınmamıştır.

 9. Yatırımcıların hepsi ilk yıl aylık 1000 birim ile başlamış, her yıl 200 birim artırarak ilerlemiştir. Son yıl aylık 2800 birim yatırmıştır.

 10. Tüm yatırımcılar portföylerini 10 a bölmüş, tüm varlıklara eşit miktarda yatırım yapmıştır.

 11. Begüm 5 fon, 3 hisse, 2 temettü hissesi,

 12. Anıl 6 hisse, 4 temettü hissesi,

 13. Serkan 10 temettü hissesine yatırım yapmıştır.

 

Begüm’ün 10 yıl sonra ulaştığı portföy büyüklüğü;

Anıl’ın 10 yıl sonra ulaştığı portföy büyüklüğü;

Serkan’ın 10 yıl sonra ulaştığı portföy büyüklüğü;

Gördüğünüz gibi 10 yıl sonunda portföy büyüklükleri arasında belirgin bir fark yok. Anıl bir miktar daha fazla kazandı. Fon yatırımı da yapan Begüm bir tık geride kaldı gibi görünüyor. Ancak getiriler her sene bu şekilde olacak diye bir husus yok. Bakarsınız fon portföyünüz önde gider, bakarsınız temettü hisseniz, ya da diğer hisseleriniz veya varlıklarınız.

Benim bu noktada dikkat çekmeye çalıştığım en önemli husus, temettü veren hisseler ile vermeyen hisseler arasındaki fark. Bir hisse temettü verdiğinde verdiği temettü miktarı kadar değeri düşer. Aslında kaybınız yoktur. Sadece elinize 2 iş günü sonrası bu kesilen miktar nakit olarak geçer. Ancak bu nakdi sisteme anında dahil etseniz bile portföy büyüklüğünde 10 yıl sonunda 8000 birimlik bir fark ortaya çıkmaktadır.

Tam bu noktadan sonra eğer temettü ile geçinme planlarınız varsa elbette bundan sonra tamamen temettü yatırımında da geçebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın: Bu temettüyü yılda bir kez belirli bir tarihte alabilirsiniz!

Temettü vermeyen hisseler ile fonlarda da bunu yapabilirsiniz. Nasıl mı? Homojen miktarda lot satarak tabiki. Örneğin ABC fonunun değeri 1 birim olsun, elinizde bu tablolardaki hesaplamalara göre 10 yıllık sürenin sonunda yaklaşık 170.000 lot fon olacak demektir. Sizin o ay ihtiyacınız örneğin 10000 birim ise, 10000 lot satarsınız. Neticede bir kaybınız olmaz. Neden? Çünkü bugün 160.000 birim değerindeki fon portföyünüz bir sonraki yıl “%50 kazandırdığını” varsayarsak 240.000 birim olacak. Dönemsel olarak 10 varlığa bölmüş olduğunuz portföyünüzden homojen olarak sırayla hisse ya da fon sattığınız zaman siz yine kendinize bir nakit akışı elbette sağlayabilirsiniz. Sizce temettü ile arasında bir fark var mı? Bence yok.

Game Cashflow là gì? Vượt qua cửa ải bế tắc tài chính - Song Nhi

Şimdi bana diyorsunuz ki “Sende temettü hissesi hiç yok o zaman”. Hayır işte öyle değil 🙂 Var! Neden var? Çünkü bir hisse düzenli temettü veriyorsa o şirket değerine değer katıyor demektir! Ben sadece temettü verip vermediğine odaklanmam. Ederine ve şirketin içeriğine bakarım. Unutmayın, temettü vermeyen şirket, yazının başında da belirttiğim gibi, temettü dağıtımı yerine farklı bir strateji uyguluyor ise bunu göz ardı etmeyiniz!

Elbette yatırım yaptığınız varlık her yıl %50 kazandıracak diye birşey söz konusu olamaz. Belki bir yıl %20 kazandıracak, belki %60-70, belki %100 kazandıracak.. Belki de bir miktar zarar da edecek. Bu konularda soğukkanlı olmalı ve kendi kurduğunuz stratejiye bağlı kalmanız bir hayli önemlidir. Biraz önce homojen olarak sırayla sattığınız lotları da bu getirilere göre yaparsanız daha emin ve daha temkinli adımlarla ilerleyeceksiniz.

Yazının başında da belirttiğim gibi, ben, Mustafa olarak asla ve asla temettü emekliliğine karşı değilim. Vurgulamak istediğim nokta, “Sadece Temettü Hiseelerine Odaklanmayın!” Değer yatırımına da özen göstermeye çalışın. Neticede bir hisse bu yıl temettü verdi, önümüzdeki dönemlerde de aynı temettüyü verecek diye bir durum kesinlikle ve kesinlikle söz konusu olamaz. Bunun garantisini size hiçbir şirket ya da yatırımcı kuruluş vermez, çünkü ve-re-mez!

Sabırla okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Yatırımlarınızda bol kazançlar dilerim. Hayallerinizin en iyi şekilde gerçekleşmesi dileklerimle..

Saygılar sunuyorum.

Mustafa

11 thoughts to “Temettü Emekliliğine Öyle Değil Böyle Bakılır”

 1. Yazınız için teşekkürler, okuduğumda fon yada temettü dışı hisseler de kazandırdıkları oranda sayıları artıyor ve daha sonra ihtiyaç kadar satilınca o kazanç ile gelir sağlanabiliyor anlamını çıkardım. Burada değeri artsa da fon ve temettüsüz hisselerin birim değeri artacağından onbin satmak yerine daha az sayıda satabilmeniz durumu ile sattikca lot ve fon sayısının azalacağı ve bir gün sifirlanacagi gerçeğidir. Temettuden farkları burada, kazancı ne olursa olsun Nakit için sattikca azalarak bir süre sonunda tukenmeleri.

  1. Homojen bir şekilde sattığınız sürece birikiminiz sıfırlanmaz. Temettü miktarı size yıllık bazda yetiyorsa o ayrı mevzu. Ama temettü hissesinin %50, temettü vermeyen değer yatırımı hissesinin %70 büyüdüğünü varsayın? Demek istediğimi anlayacaksınız..
   Ben değil matematik öyle diyor 🙂
   Saygılar, bol kazançlar

   1. Merhaba, sınırlı sayıdaki lot, zaman içinde homojen veya değil düzenli satıldığında yerine yenisi koyulmuyorsa (ki zaten strateji öyle, yerine yenisi koyulmayacak) hangi matematik birikimin sıfırlanmayacağını söylüyor. Temettü hissesinin %50, temettü vermeyen değer yatırımı hissesinin %70 büyüdüğünü varsayın diyorsunuz ama bu varsayımla olmaz..Velev ki öyle olsun, sonuçta sınırlı lot elden çıkarılıyorsa x zamanda bitecektir, açık ve net. Temettü durumunda lotlar satılmaz, temettü vermeyi ilke edinen ortağı oldun şirketin sana karından verir, pasif gelirdir..Ama lotlar azalmaz ve değerlenmeye devam eder, mesele bu..
    emek vererek hazırladığınız tüm paylaşımlarınız için teşekkürler, istifade ediyoruz.

    1. bunu şöyle anlatabilirim ancak.. 0,07 liraya aldığınız 5.000.000 (350.000 liralık) lot bir yatırım fonu 10 yılda 15 kat arttı diyelim (olmayacak şey değil) yani lot değeri 1,05 lira oldu..
     artık elinizdeki birikimin değeri 5.250.000 lira… bu da size bir ömür yeter… bu yönden bakın 🙂 çocuklarınıza bile kalır.. tabi bu birikime ev ya da daha değerli bir menkul alırsanız onun durumu farklı olacaktır…
     anlatmaya çalıştığım konu buydu..

 2. Temettü hisse portföyüne katılıyorum fakat yatırımcılar fazla talep edeceği için fiatlar yüksek oluyor. Benim için büyüme odaklı uygun fiatlı şirket daha makuldür. Bol kazançlar.

 3. Temettü şirketleri,temettü fonları, büyümeye odaklı ARGE yatırımı şirketlerden sepet yapmak en güzeli.

 4. Yatırım işlerinde yeniyim. Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Temettü vermeyen hisselerde lotlar bir süre sonra sıfırlanır görüşüne karşı aklıma şu geliyor. Elimizde temettü vermeyen hisse var. Hatta yatırım fonu vesaite de var. 10 yılın sonunda bu hisseleri ve fonları satıp, karşılığında temettü veren hisselerden alıyoruz ve o tarihten sonra sürekli temettü alıyoruz. Bu stratejiye nasıl bakıyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.