Sigara mı? Yoksa sağlığımıza ve ekonomimize yatırım mı?

Merhaba..

Bu kez biraz daha farklı ama özellikle sigara tiryakileri için yararlı olabilecek bir yazı ile karşınızdayım. Sigara mı? Yatırım mı?

Sigara içmek, hem sağlığımıza, hem de cebimize dolayısıyla bireysel ekonomi ve bütçemize zararlı bir eylem olarak karşımıza her platformda çıkmakta. Sigaranın sağlığa zararları hakkında bir sürü şey yazılır ama ben burada daha etkili olarak sigara maliyetimizi yatırıma çevirdiğimiz zaman bileşik getirinin de gücüyle neler kazanacağımızı anlatacağım. Rakamlar ve tarihsel veriler ile neyi kaçırdığımızı göstereceğim.

2016 yılından günümüze kadar sigaraya harcadığımız parayı çok basit bir yatırıma çevirdiğimizde ortaya çıkan tablo gerçekten bize önümüzdeki dönemde neleri başarabileceğimize bir ilham kaynağı olacaktır.

1 Ocak 2016’da sigarayı bıraktığımızda;

 • 20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale döndü, el ve ayak dolaşımı düzeldi.
 • 8 saat sonra, kan oksijen düzeyi normale döndü, kalp krizi geçirme riskimiz azaldı.
 • 2 Ocak 2016’da vücudumuz karbonmonoksitten arındı.
 • 3 Ocak 2016’da kandaki nikotin düzeyi azaldı, tat ve koku duyularımız arttı.
 • 4 Ocak 2016’da, hava yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlar, solunum yolları fonksiyon görmeye başladığı için sekresyon miktarı arttı, hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışmaya başladı. Enerji düzeyimiz de aynı oranda arttı.
 • Ocak-Mart 2016 periyodunda, tüm vücudumzdaki dolaşım düzeldi, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskimiz azaldı, diğer yandan yürürken daha az yorulmaya ve tıkanmaya başladık.
 • Mart-Eylül 2016 periyodunda öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve wheezing yani hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemlerimiz düzeldi, akciğer fonksiyonlarımız yüzde 5-10 oranında artış gösterdi.
 • Ocak 2017 tarihine geldiğimzde, koroner kalp hastalığına yakalanma riskimiz yarı yarıya azaldı.
 • 2017-2020 periyodunda, mesane kanserine yakalanma riskimiz yüzde 50 azaldı.
 • 2021 yılından sonra da, kalp krizi geçirme, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserlerine yakalanma risklerimiz yüzde 50 azaldı.
 • 2026-2031 yıllarından sonra ise, kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı seviyeye inecek ve akciğer kanserine yakalanma riskimiz sigara içenlere göre yüzde 50 azalış kaydedecekti.

Peki biz ne yaptık? İçmeye devam ettik.

Bu yukarda bahsettiğim sağlığımıza yatırım oldu. Peki bırakmış olsaydık ve en basit bir şekilde herkesin beğendiği, fabrikaları harıl harıl çalışan, düzenli bir şekilde temettü ödemesi yapan Ereğli hissesi alsaydık? Hadi bakalım rakamlara!

2016 yılında sigarayı bırakmaya karar verdik diyelim, ortalama günde 1 paket içtiğimizi varsayalım, orta kalite bir sigaranın da o tarihlerdeki fiyatı ile karşılaştıralım;

İlk yıl ödediğimiz 3.060 lira bize 3.879 lira olarak geri döndü. Tamam ilk yıl 800 lira gibi bir kâr için miydi bütün bu tantana? Hayır. Devam edelim. 2017 yılı;

İki yıl için sigaraya 6.480 lira ödeyecektik ama Ereğli hissesi almaya devam ettik. Elimizdeki para 12.181 liraya yükseldi. Neden mi? Biz buna bileşik getiri diyoruz. Devam edelim, daha yeni başladık! Tarihler 2018 yılını gösterince;

Şimdi 2017’de 12.181 lira idi, ama bu yıl 13.544 liraya ancak yükseldi. Neden böyle oldu Mustafa? Hani katlayarak ilerleyecektik. Hemen yanıtını vereyim, Aralık 2018 tarihinde Ereğli hissesinin fiyatı düştü çünkü. Bu birikimimizi biraz köreltti, ama aynı zamanda önümüzdeki dönem için bize düşük fiyattan alım fırsatları sağladı. Sabır, disiplin ve istikrar ile devam edelim haydi. 2019 yılına girdik;

Hissedeki düşüş lot sayısındaki artışa dönüştü. Yani düşüşler de bize farklı açıdan avantaj sağlıyor fark ettiniz mi? 2020 ile devam edelim. Malum o sene pandemi de oldu, hisselerin çoğu çakılsa da aynı hızla geri toparladı;

Bir anda 48.662 liraya çıktık. Bu rakamlar daha ne ki? 2021 yılına bakmak ister misiniz?

Evet! Yanlış görmediniz. Tam 128.111 lira elimizde şu anda. Ne kadar etkileyici değil mi? He, bir de ne demiştik yazının başında? Temettü! Ereğli bu 2016-2021 döneminde çeşitli tarihlerde temettü de verdi efendim. Ne kadar mı?

 

Hisse alımı yaparken bu da 5 yıl bize bu 12.282 liralık temettü ödemesini kazandırdı. Şimdi sigaraya ne kadar verdik? Hisse alsaydık ne kadar kazanacaktık? Temettü filan! Yahu kafalar karıştı. Bu nasıl bir durum? Buyrun sizin için özeti de hazır. Rakamlar çok çarpıcı!

 

Yani bize son tablo özet ile diyor ki; Sevgili dostum, sen 1 Ocak 2016‘da sigarayı bırakıp, aylık sigara masrafın ile tasarruf yapıp hiç araştırmasan bile en favori hisselerden birini alsaydın bugün cebinde 140.393 lira olacaktı. Üstelik sigara için ödeyeceğin miktar bunun nerdeyse 6 da biri olan 25.605 lira!

Evet evet duyuyorum o soruyu soruyorsunuz bana? Mustafa senin 140.393 liran var mı? İyi de ben sigara içmiyorum ki! 🙂 Ama net söyleyeyim tabi ki de elimde bu şekilde bir birikim yok. Çünkü bunun farkında değildim ben de sizler gibi.

Bu yazı ile neyi kaçırdığımızı gördük. Bu çok üzücü oldu. Ama bundan sonra neyi kazanabileceğimizi şimdi daha iyi anlamış olduk.

Tabi siz günde 1 paketten az içiyor olabilirsiniz. Orantısal olarak bu birikim düşecektir. Ama 1 paketten fazla içiyorsanız da birikimin logaritmik olarak da ne kadar yüksek olduğu gözlerinizin önüne geldi mi?

Bu yazı sadece sigara için örnek olarak verildi. Dışardan her gün bir kahve alıyorsanız bunu evde yapıp tasarruf edebilirsiniz. Dışarda ayda 20 kez yemek yemek yerine bu sayıyı 10 a indirip tasarruf edebilirsiniz. Bunlar sadece basit örnekler. Kullanmadığınız TV faturaları, abonelikler, vs. Bunların hepsinden tasarruf edip bu birikime 5 yıl gibi kısa bir sürede hepimiz ulaşabiliriz. Haydi sigarayı bırakmanın tam da zamanı! Zor biliyorum, ama;

Zor diye bir şey yoktur, imkansız biraz zaman alır! 

Fridtjof Nansen

Sizleri Baykalem’in muhteşem görsel bir videosu “Finansal Özgürlük” ile baş başa bırakayım! Sağlıcakla kalın!

Mustafa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.