Portföy Risk Değeri ve Yıllık “Portföy” Yönetim Ücreti

Merhaba..

Bu yazımda sizlere fonların risk değerleri hakkında önemli detaylara değineceğim.

1. Fon risk değeri nedir?

Risk değeri, kısa bir tanımla; Fonun fiyat değişim hızına (volatilite) göre, 1 (en düşük risk)’den ile 7 (en yüksek risk)’ye kadar derecelendirilen bir birimdir. Hesaplamasında biraz karışık bir formül kullanılır. Genelde “haftalık fon grafikleri” üzerinden hesaplanmaktadır.

2. Risk değeri vade ile doğru orantılı artırılmalıdır.

Risk değeri yüksek bir fon alıyor iseniz, mutlaka vadenizin de bu doğrultuda uzun olması gerekir. Bunun nedeni, vadenizin sonunda sizi olumsuz yönde etkilememiş olmasıdır. Risk değeri 6-7 olan bir fon aldığınızda bunu 1 ay sonra satmayı düşündüğünüz vakit hatalı bir adım atma olasılığınız maalesef kaçınılmaz olabilir. Ancak siz 1 yıl ve üzeri bir portföy oluşturmuş iseniz, yüksek riskli bir fonda zarar etme olasılığınız elbette azalacaktır.

3. Yıllık Portföy Yönetim Ücretleri

Fon yönetimi sizin adınıza fon içerisindeki yatırım enstrümanlarını değerlendirip alış satış yaparken sizden yıllık olarak bir yönetim ücreti alır. Bu yıllık yönetim ücreti de şu şekilde yansır; Yıllık yönetim ücreti 365 güne bölünür ve günlük kayıp-kazancınıza yansır. Mesela fon yıllık yönetim ücreti %3,65 ise, bunu 365’e böldüğünüzde günlük olarak %0,01’lik bir orana gelir. O gün fon size %1,01 kazanç sağladıysa bunun 0,01 ini keser ve fon değerine kazancı %1,00 olarak yansıtır. Tam tersi o gün fon size %0,99’luk bir kayba neden olduysa bu kez 0,01 eklenir ve fon değerine kaybı da %1,00 olarak yansıtır. En basit ve özet anlatımı ile bu şekildedir.

4. Portföyünüzün Risk Değerini ve Portföy Yıllık Yönetim Ücretini Kendiniz Hesaplayın

Evet bu iki değeri orantısal olarak kendiniz hesaplayın ve vadeniz ile karşılaştırarak riskinizi kendiniz yönetin. Zor bir hesap gibi görünüyor değil mi? Sizler için bir program ile basitleştirdim. Aşağıdaki excel dosyasını indirerek kendiniz portföyünüzün riskini ve yönetim ücretini şıp diye görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken en sol sütuna fonun kodunu yazıp, o fonun portföyünüzdeki değerini girdiğinizde alt kutularda portföy riskinizi ve portföyünüzün yönetim giderini görebilirsiniz. Yeni fonlar piyasada işlem görmeye başladıkça fon listesinden kendiniz manuel ekleme yapıp bu listenizi istediğiniz şekilde güncelleyebilirsiniz.

 

Risk_Degeri_ve_Yonetim_Ucreti_Hesaplama_By_Yuzugulec-açık

Unutmayın, risk değeriniz arttıkça vadenizi uzun tutmanız finansal yatırım planınızda bir denge oluşturacaktır.

Bol kazançlar.

 

 

2 thoughts to “Portföy Risk Değeri ve Yıllık “Portföy” Yönetim Ücreti”

  1. Güzel bir yazı ve faydalı bir dosya. Emeğinize sağlık. Keşke serbest fonların koduna da yer verilseydi, daha da güzel olabilirdi. Ama dosyada olmayan fon kodlarını biz ekleyebiliriz sanıyorum.

    1. Dilediğiniz fonu ekleyebilirsiniz. Serbest ve özel fonlar genelde portföy yönetimleri ile karşılıklı farklı anlaşmalar yoluyla oluyor, dolayısıyla yönetim ücretleri değişebiliyor. O yüzden yanıltıcı bilgi vermemek adına onlara yer vermedim. Güzel yorumlarınız için teşekkürler 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.