Kira Sertifikası Fonları

Eviniz var mı? Varsa ve siz içinde oturmuyor iseniz kiraya verip bir kira geliri elde edebilirsiniz. Ama ya yoksa?

10-15 kişi bir araya geldiğinizi düşünün. Paraları ortaya koydunuz, önce bir arazi aldınız ve üstüne bir bina diktiniz. Bu binada da diyelim ki 40 tane daire olsun. Daireler ister ev ister ofis olarak kullanılsın. Her bir daireyi tek tek kiraya verdiniz ve artık bir “kira geliri” ne sahip olmuş oldunuz. Bunu da aranızda kırışmaya başladınız. Aslında ortak bir girişimde bulunmuş oldunuz.

Kira geliri olanlara Mart sonuna kadar beyanname zorunluluğu

İşte kira sertifikalarının en basit yolla anlatımı budur. Kira sertifikası dediğimiz, bu kâr paylarının paydaşlara bölünmesidir. Bir diğer ismi de faizsiz bonodur. Yani faiz hassasiyeti olanlar için gayet uygun bir yatırım aracıdır.

TEFAŞ çatısı altında işlem gören kira sertifikaları fonları, katılım fonları arasında altın fonu ile birlikte çok yaygın kullanılır. TL bazlı olanlarının yanında sayısı az da olsa “döviz” bazlı kira sertifikaları ve bunların fonları da mevcuttur. Döviz bazlı olanlar genellikle döviz getirisinin bir miktar üstünde getiri sağlar. TL bazlılar ise TL değeri üzerinden değerlendiği için yalnızca kira gelirleri üzerinden değerlenir.

İşte kira sertifikaları ve kira sertifikaları (katılım fonlarının altındadır) fonları böyle bir yatırım aracıdır.

2 thoughts to “Kira Sertifikası Fonları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.