Karma ve Değişken Fonlar

Geldik şimdi karma ve değişken fonlara. İkisi arasındaki farkı tekrar bir hatırlayalım; karma fonlarda en az iki yatırım enstrümanı olmak zorundaydı (hisse senedi, borçlanma aracı, değerli metaller, vs. vs.) ve bunları da portföyde en az yüzde 20 tutmak zorundaydı. Değişken fonlarda da böyle bir zorunluluk yoktu. İstediği enstrümanı dilediği gibi bölebilirdi. Her ikisi de eğer bir tema üzerine kurulu ise de o temaya ait varlıkları da %80’in altına indiremezlerdi.

Gelir üzerinden %10 stopaj kesintisi olan bu iki farklı fon bir temaya bağlı değilse o zaman biraz daha serbest hareket edebilirler.

Mutual Funds: Most profitable mutual fund for a year

Karma fonların sayısı nispeten daha azdır. Genellikle de bir tema üzerine kurulurlar. Ama TEFAŞ sitesine bir göz attığınız zaman çok sayıda değişken fon ile karşılaşacaksınız. Önemli olan Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’nda her ay açıklanan Portföy Dağılım Raporlarındaki varlıkların sizi tatmin etmesi. KAP raporlarını okuma teknikleri ile ilgili daha detaylı bir yazım olacak. Oraya bir göz atarsınız, gerçekten size çok iyi bir rehber olacaktır. Buna eminim.

Değişken ya da karma fon seçerken bakmanız gereken en önemli nokta fonun risk değeridir. Risk değeri 7 üzerinden verilir. En az riskli 1 ve en fazla riskli 7 olarak tanımlanır.

İkinci nokta da değişken ama nasıl bir değişken? Geçmiş performansı nasıl, bir takvim yılı içerisinde kaç ay eksi yazmış, kaç ay artı yazmış ve bu artılar eksiler ne kadar? Aktif yönetilmiş mi? Yoksa portföyü belirlemiş ve aylarca hiç dokunmamış mı? Bunları analiz ettikten sonra kendi stratejinizi kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Eğer tematik fonlar, hisse senedi fonları, altın fonları vs. ile uğraşmak istemiyorum, kararı yüce Türk Milleti’ne, pardon portföy yönetim şirketine bırakıyorum diyorsanız ve o yönetime güveniyorsanız özellikle değişken fonlar sizin için bulunmaz bir nimettir. Açık söylüyorum benim portföyümün yarısından biraz fazlası değişken ve karma fonlardan oluşuyor. Ben bunu “değişken fonların gücü” olarak tanımlıyorum. Yani siz sadece fonu alıyorsunuz ve izliyorsunuz. Araştırma, analiz, raporlama, varlık alma satma, hedge pozisyonu (yani dengeleyici sigorta) alma, vs. bütün bunlar ilgili portföy yönetim şirketinin işi. Hoş bütün yatırım fonları için bu böyle işliyor ama burada daha da bir serbestlik söz konusu.

Mutual Funds: Tips on how to choose the funds right for you - The Financial Express

Risk değerine, yönetim ücretine, varlık değişim/portföy dağılım raporlarına, geçmiş getirilerine ve aktif olup olmadıklarına göre seçiminizi yapın ve arkanıza yaslanın. 2 yıldır yaptığım portföylerde mutlaka değişken ya da karma fon bulundurdum. Hiç pişman da değilim. Bunu tüm samimiyetimle size söyleyebilirim.

Tercih sizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.