Karar Veremeyenler İçin : Değişken Fonların Gücü!

Merhaba..

Bu yazımda sizlere fon yatırımına özellikle yeni başlayanlar için güzel bir dille değişken fonların gücünden bahsedeceğim.

Değişken fonların ne olduğu fonlar menüsü sekmesinin altında yer alıyor. Bu kategoride risk derecelerine göre TEFAS’ta birçok fon bulunmakta. Bunlarda bazılarına şöyle bir göz atalım;

 

Risk derecesi 2 ve 3 olanlar (en düşük riskliler);

 

Risk derecesi 4 olanlar;

 

Risk değeri 5 olanlar;

 

Risk değeri 6 ve 7 olanlar (en yüksek riskli);

Değişken fonlar özetle risk derecesine göre yukarda olduğu gibi. Mustafa, güç dedin, değişken fon dedin, anlata anlata bunları mı anlatıyorsun bize? Bunları zaten biliyoruz, sonuca gel? 🙂 dediniz duydum :)))

Değişken fonlar belirli şartlara bağlı olmaksızın adı üstünde piyasa şartlarına göre değişkenlik gösterirler. Bunlar tamamen “ben ne olacağını kestiremiyorum, benim için buna yöneticiler karar versin, ben de aldığım riske göre getiri sağlayayım, olası kayıplara da yine riske bağlı razı olayım…” diyenler içindir.

Risk değeri 2 olanlar içinde mevduat ürünleri, kısa vadeli devlet tahvilleri, repo, bono gibi enstrümanlar,

Risk değeri 3 olanlar içinde kısa ve orta vade devlet tahvilleri, repo, ters repo, çok az bir miktar da olsa hisse senetleri ve bono gibi enstrümanlar,

Risk değeri 4 olanlar içinde orta ve uzun vadeli tahviller, repo, ters repo, hisse senetleri, eurobondlar gibi enstrümanlar,

Risk değeri 5 olanlar içinde uzun vadeli tahviller, hisse senetleri, eurobondlar, az miktarda yabancı hisse senedi, kıymetli madenlere ve emtialara bağlı yatırım araçları gibi enstrümanlar,

Risk değeri 6 ve 7 olanlarda ise hisse senetleri, yabancı hisse senetleri, emtia, eurobond gibi nispeten daha yüksek riskli enstrümanlar bulunmaktadır.

Şimdi yukardaki listelerde teknoloji, sağlık, tarım ve gıda gibi belirli temalara bağlı olan değişken fonları elbette tercih edebilirsiniz. Ama bunların o temaya bağlı kaldığını unutmayın, bu değişken fonlar %80 oranında bu sektöre yatırım yapmak zorundadır. Biz bunları “şimdilik” eleyelim, çünkü bunlar takip edilmesi gereken fonlar, biz ne yapacaktık? Takip etmeyecektik, kararı portföy yöneticilerine bırakacaktık.

Önce riskimizi belirleyeceğiz, eğer vademiz 1 yıl ve üzeri ise biz 5-6-7 riskli değişken fonları seçebiliriz. Çünkü bu fonlar uzun vadede yüksek getiri sağlar. Ancak riski de yüksek olduğundan olası kayıplar da yüksek olabilecektir. Bunu asla unutmayalım.

Vademiz 9-12 ay aralığında ise riskimizi düşürüp 4-5 skalasındaki fonları tercih edeceğiz.

Vademiz 6-9 ay aralığında ise riskimizi 3-4 skalasına düşüreceğiz.

Daha kısa vadeler için de 2-3 skalasındaki fonlar bizim için uygun olacaktır.

Ancak birikim hedefinize ve büyüklüğünüze göre siz uzun vadede daha düşük riskli olanları da tercih edebilirsiniz. Yıllık %30-40 hedefliyorsanız 3-4 riskli fonları da tercih edebilirsiniz. Bende 4 riskli olan fonlar var, nerdeyse 1 yıla yakındır tutuyorum. Bu tamamen sizin stratejinize bağlı.

Bu noktada çok güzel bir kaynağımız var! O da Twitter’da @FonTakip isimli hesaptaki Fon Analiz tablosu! (halen takip etmiyorsanız takip etmenizi şiddetle öneririm). Linkini ben yine de buraya yazayım;

https://public.tableau.com/app/profile/fontakip/viz/FonAnaliz-Beta/Story1

Şimdi bu tabloyu nasıl kullanacağız? Değişken fonları nasıl analiz edeceğiz?

Bu tabloyu açtığınızda karşınıza şöyle bir sayfa açılacak;

Sol üstte AAK yerine biz hangi değişken fonu seçtiysek onu yazacağız, örnek olarak risk derecesi 4 olan KRF Kare Portöy Birinci Değişken Fonu inceleyelim;

Sol tarafta gördüğünüz pasta grafikteki renklere geldiğinizde bu fon içerisindeki  enstrümanların hangi yüzdede bulunduğunu görebilirsiniz. Sağ tarafta üstteki grafik bize grafikteki sapma bilgilerini, alttaki grafik ise o fondaki para akış bilgisini yani fona o tarihte ne kadar para girişi olmuş ne kadar para çıkışı olmuş bu bilgileri verecektir. Bu üstteki 15 sekmeden ilkidir. Şimdi sırayla diğer sekmelere de bir göz atalım;

 

 

İkinci sekmeye geldiğimizde yine fonun kodunu girerek analize başlıyoruz. Üstteki grafik bize portföydeki varlıkların değişimini gösterir. Renklerin üstüne geldiğimizde bize yüzdesel olarak o enstrümandan tarih bazında ne kadar olduğunu gösterecektir. Örneğin sarı bölge hisse senedindeki değişimleri, mavi bölge özel sektör dış borçlanma araçlarının değişim bilgilerini yüzdesel olarak tarihe göre bize sunmaktadır. Alttaki grafik ise gün bazında getirileri bize yansıtır. Piyasa şartlarına göre bu yüzdeler portföy yöneticisi tarafından değiştirilir. Daha riskli, daha risksiz ya da piyasa şartlarına göre daha uygun pozisyon alınabilecek varlıklara bir yönelim olur.

 

 

Geldik üçüncü sekmeye. Burada yine fon kodu kısmına KRF yazdık ve karşımıza çok sade bir grafik çıktı. Bu da bize geçmiş dönemde aylık bazda bu fon ne kadar getirmiş bunu göstermektedir.

4,5,6,7 ve 8. grafikler bize tüm fonlar hakkında getiri, büyüklük gibi çeşitli bilgiler sunmakta. Bunları da tabiki inceleyebilirsiniz. Biz KRF yi incelemeye devam edelim.

 

 

9. sekmede sağ tarafta Fon Türü kısmından değişken fonları seçtiğimizde, inceleyeceğimiz fonun üzerine geldiğimizde bize tarih aralığına göre o fonun getirileri hakkında bilgiler vermektedir.

 

Yine 10 ve 11. sekmede genel olarak fonlara ait farklı verilere ulaşabilirsiniz.

 

Gelelim 12. sekmeye. Bu sekmede de “değişken fon” kategorisindeki ortalama getirileri görebilirsiniz. Yine fon sekmesine dilediğiniz fonu yazınca karşınıza çıkan grafikte KRF fonunun ortalamanın neresinde olduğunu grafikle inceleyebilirsiniz.

 

 

13. sekme bize 4 adet fonu “getiri bazında” karşılaştırma seçeneği sunuyor. Tarih aralığını ve karşılaştırmak istediğiniz fon isimlerini yazarak grafiği inceleyebilirsiniz.

 

 

14. sekmede “şöyle bir portföy yapsaydım ne olurdu?” sorusuna yanıt bulabileceğiniz çok güzel bir grafik size çıkacaktır. Yüzde yazarken 0.20 şeklinde yazmaya dikkat edin, bu %20 demektir. 0.20 yazarken de araya nokta işareti koyarak otomatik olarak portföy yüzdesindeki miktarını belirlemiş olursunuz. Yani bu grafik bize diyor ki, seçmiş olduğun 5 fonu (TCD, KRF, OPB, KUB ve RPD) eşit bir şekilde dağıtmış olsaydın 1 Temmuz 2021 – 13 Ocak 2022 tarihleri arasında %42.36 lık bir getiri elde etmiştin…

 

İşte hem değişken fon nasıl seçilmeli sorusunun yanında aslında fon analizi nasıl yapılmalı, bunu da hep birlikte öğrenmiş olduk 🙂

Bu arada unutmayın; Malesef değişken fonlar için kazançtan devlet tarafından kesilen %10’luk bir stopaj vergisi söz konusudur. 

Bu yazıda bana katkı sağlayan @FonTakip üstadıma da huzurlarınızda teşekkür ederim. Fonlar hakkında en güncel bilgileri takip etmek için kendisinin hesabını mutlaka takip etmenizde büyük fayda var.

Saygılarımla

Mustafa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.