Kademeli Alım Stratejisi

Merhaba..

Bir önceki yazımda birikimli yatırımdan bahsetmiştim. Ne demiştik? Dönemsel olarak elimize bir miktar para geçiyordu ve bunu yatırım alanında değerlendirmek istiyorduk. Belirli alım dönemlerinde bir ortalama maliyet yakalayarak adım adım ilerliyorduk. Bir tümevarım kuramı söz konusuydu.

Şimdi de biraz daha farklı bir şekilde “tümdengelim” kuramına değinelim. Bu senaryoda da elimize toplu bir para geçti diyelim. Bir gayrimenkul satışı olabilir, BES sisteminden gelen toplu bir para olabilir. Ya da piyango isabet etmiştir 🙂 olamaz mı? Gayet de olur dimi :)))

Peki biz bu toplu para ile yatırım yapacaksak nerden başlamalıyız? Nasıl giriş yapmalıyız? Kafamızda bir senaryo var mı? Bunun bir yolu olur mu?

 

Bunun tek bir doğru yolu yoktur. Yatırım enstrümanına göre değişeceğinin yanında kendiniz bir strateji yaratmalısınız.

Benim burada %100 doğru diyemeyeceğim bir teknik göstereceğim, ancak dediğim gibi birçok doğru yol olabilir, önemli olan doğruya yakın hamleyi bulabilmek. En azından bu başarının olasılığını artırabilmekten geçer.

1-3-2-1! Haydaa bu nerden çıktı? Bu sayılar ne Mustafa?? 🙂 Korkmayın, oldukça basit, sadece hesap makinesi yeterli! Yalnız unutmayın, bu strateji uzun vade yatırımcılar için geçerlidir. Kısa vade trade yapmak için öncelikle bunun eğitimini almak zo-run-da-sı-nız! O yüzden kısa vade al sat trade düşünüyorsanız burda durun! Yazıyı okumaya devam etmeyin, boşuna vakit harcamayın olur mu? 🙂 Hadi başlayalım şimdi uzun vade yatırım için alımlarımızı nasıl yapmalıyız?

Elinize geçen para miktarının 70.000 birim olduğunu düşünelim. (parayı bu sayılara bağlı oranlar ile dağıtmak kolay olur, olayı rahat anlayalım diye 70.000 rakamını örnek veriyorum)

Şimdi bunu 10.000-30.000-20.000-10.000 olarak 4 parçaya bölelim. Karşımıza alacağımız enstrümanın “günlük” grafiğini açalım. Teknik konuşmayı çok da sevmememe rağmen, bu noktada çok hafif, hepinizin anlayacağı dilden bir taktik yapmamız gerekmekte. Herhangi bir hissenin grafiğine ulaşabileceğiniz bir platformdan indikatör kısmından “Moving Avarage” yani “Hareketli Ortalama” indikatörü seçeceğiz ve grafiğe koyacağız.  Ama bundan iki tane ekleyeceğiz, yani iki kere tıklayacağız ve iki farklı MA indikatörü kullanacağız. Birini 5, birini de 22 ye ayarlayacağız. 5’in rengi yeşil, 22’nin rengi kırmızı olacak. 5 ve 22 ne demek? Günlük açtığımız bu grafikte biri 5 günlük biri de 22 günlük hareketli ortalamayı gösterir. Yani 5 günün ve 22 günün ortalama değer grafiği iki renkte karşımıza çıkacak. Yeşil olanın kırmızıyı yukarı kestiği noktalara dikkat!

Paramızı 4 e bölmüştük. İlk miktar 10.000 birimdi. Birinci alım noktası olan yeşil çizgi kırmızının üstünde kaldığı an, yani yaklaşık grafiğe denk gelen 10,2 birimden (siz kendi grafiğinizden tam değer görebilirsiniz) 980 lot aldık. Beklemeye geçtik. Acelemiz yok.

Fiyat düşmeye başladı, güçlüyüz, psikolojimiz sağlam, yolumuza devam ediyoruz. Yeşil kırmızının altına indi. Ne yapacağız? Yeşil çizginin yeniden kırmızının üstüne çıkacağı noktayı takip edeceğiz. Ve ikinci alım noktası olan 8,5 birime geldik. Bu kez ikinci parti 30.000 birim paramızdan 3.529 lot daha aldık.

Devam ediyoruz, şansımıza bir yükseliş trendi yakaladık. Sevinmek yok, takibe devam!

Yeşil çizgi yeniden kırmızının altına indi ama daha sakin bir düşüş trendine yeniden girdik. Üçüncü alım noktasında bizi 12 birimlik bir fiyat karşılıyor, bu noktadan üçüncü parti 20.000 birim paramızdan 1.666 lot daha aldık. Yola devam ediyoruz, elimizde toplamda 6.175 lot var, toplam alım yaptığımız para 60.000 birim, yani hisse maliyetimiz 9,72 birim. Dördüncü alım noktasına geldik. Acaba burası gerçekten dördüncü alım noktası mı?

Bu noktada trendin tam olarak döndüğünden emin olmamız lazım. Orada bir karmaşa ve kararsızlık var, yani yeşil tam da kırmızının üstüne çıkabilmiş değil! Piyasa her şartta kararsızlığı sevmez, bu noktada alım yapmak zorunda değiliz. son kalan 10.000 birim de kalsın elimizde nakit olarak. Neticede nakit de bir pozisyondur 🙂

Son noktaya geldiğimizde elimizde yaklaşık 10,5 birim değerinde 6.175 birim hisse var. Maliyetimiz neydi? 9,72 yani %8’lik bir kazancımız olmuş oldu.

Buraya kadar anlattıklarımı herhangi bir hisse ya da fon için değerlendirebilirsiniz. Önemli olan optimum alımı yapabilmek. 1-3-2-1 bu stratejinin en optimum paya bölünmüş halidir. Ama %100 doğru mudur? Elbette böyle birşeyi kimse söyleyemez. Ama en azından kademeli alım için optimum bir yöntemdir.

Biz nasıl kademeli alım yapacağız? Hisse için o hissenin, yatırım fonu için yatırım fonunun bağlı olduğu grafiğe bakacağız. Hisse senedi yatırım fonu için BIST grafiğine, BIST30’a yatırım yapan hisse senedi fonu için BIST30 grafiğine, Yabancı Hisse Senedi Fonları için yabancı hissenin bağlı olduğu grafiğe bakacağız. Teknoloji bazlı yabancı hisse senedi fonları için Nasdaq, tematik fonlar için de ilgili tematik fonun endekslerine bakacağız (örnek : elektrikli araçlar için ilgili endekslere, blokzincir için BlockChain endeksine, turizm fonu için Turizm Endeksine, vs. vs.) Aynı noktalarda kesişmeleri takip edip kademeli alımlarımızı yapabiliriz.

Bu yazı biraz karmaşık gibi görünse de pratik yaptığınız zaman, uygulamalı olarak anlayacağınıza eminim 🙂

Okuduğunuz ve bu noktaya kadar benimle kaldığınız için çok teşekkür ederim 🙂

Saygılarımla

Mustafa

 

9 thoughts to “Kademeli Alım Stratejisi”

 1. Çook teşekkürler Mustafa bey.. Eğitim alacak vaktim de yok verecek kafa da kalmadı 😔 kısa ve öz bilgilendirmeler daha iyi geliyor.. ARAFTA TWITIR saygılar

 2. Eyvallah üstat çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkür ederim. Dediğin yöntemi uygulamaya çalışalım bakalım.

 3. Merhabalar.

  Piyasa verilerine bagli olarak degiskenlik gosterebilen ama anlamasi ve uygulaması kolay bir yontem. Eline saglik, boyle guzel yazilar icin cok tesekkur ederim. 🙏🙏👊👊

  1. Elbette, alımı ne kadarlık bir periyot içinde yapıyorsunuz, piyasa ne yönde, beklentiniz ne, vadeniz ne, bunlar çok önemli kriterler..
   Çok teşekkürler 🙏
   Saygılar sunuyorum

 4. güzel anlatım elinize sağlık, bir de rsi ekleyip 30 ve altı bölgeden alım yaparsak o zaman değme keyfime olur, selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.