Hisse Senedi Yatırım Fonları

Borsa… Yerli ya da yabancı olsun, borsa yatırımı hakkında elbette bir bilgi seviyesindeyiz hepimiz. Aslında çok basit ama bir o kadar da karmaşıktır hisse senedi yatırımı. Neden? Hisse seçme konusunda kafamızı kurcalayan birçok etken mevcut. Hisse ucuz mu? Pahalı mı? Temel analizi nasıl? Hedefleri neler? Büyümeye odaklı mı? Temettü veriyor mu? Veriyorsa düzenli mi? Bunlar hep kafamızda dolaşan soru işaretleri. Eğer bu soruların cevabından eminseniz o şirketin hisse senedini alarak ortak olabilirsiniz. Burası tamam. Peki ya cevap veremiyorsak?

Hisse senedi yatırım fonlarının tanımını yapmama gerek bile kalmadı aslında, bu yazının ilk paragrafı sizi doğrudan HSYF dediğimiz “Hisse Senedi Yatırım Fonlarına” getirdi bile.

Belirli uzmanların oturup sizin yerinize analiz yaparak ilk paragraftaki sorularınızın cevabına sahip olduğunu düşünün. Sizin yerinize genellikle 10 ila 20 arasında hisse senedi seçiyor, hisse hedef fiyatına geldiği zaman sizin yerinize satışı yapıyor ve elde ettiği kârı da sizin fonunuzun lot değerine yansıtıyor. Tabi belirli kurallara bağlı kalmak şartı ile. Bu kuralları size özetleyeyim hemen;

Birincisi, oluşturduğu portföyde %80 hisse senedi tutmak zorunda. Kalan %20 sini tahvil, viop kontratları, mevduat gibi enstümanlarda değerlendirebilir.

İkincisi, bir hisse senedini en fazla portföyün %10’u ile alabilir.

Ve son olarak; yıllık yönetim ücreti vardır. Bu değer maksimum %3,65’tir. Bu değeri günlük olarak fon getirisine yansıtır. O da günlük maksimum yüzbinde 10’ a denk gelmektedir.

Bunun yanında belki de en önemli avantajı “yerli hisse senedi yatırım fonları için” devletin fon satışı sırasında elde ettiği kazançtan aldığı %10’luk stopaj vergisinden muaf olmasıdır. Yani özetle yıllık yönetim ücreti dışında bir kesinti yoktur.

Hisse senedi yatırım fonları iki türlüdür. Yerliler ve yabancılar. Yerli hisse senedi fonları için BIST endeksi, yabancı hisse senedi fonları için de hangi ülkenin hisse senedi ise (genelde büyük çoğunluğu Nasdaq ve S&P 500 oluyor) içerisinden o ülkenin borsa endeksini esas alacağız.

Yabancı hisse senedi fonlarını şimdi biraz açalım. Bir yabancı hisse senedini alabilmek, Türkiye şartlarında biraz karmaşık olmasının yanında yüksek komisyonlar açısından oldukça uğraştırıcı ve can sıkıcı olabilmektedir. Ancak yabancı hisse senedi fonu yatırımı yaptığınızda, yalnızca yıllık yönetim ücreti ve yukarda bahsettiğim “devlet” tarafından kesilen (bu verginin tek kuruşu dahi aracı kuruma gitmez) %10 luk stopaj vergisidir.

Dünyaca ünlü dev şirketleri gözümüzün önüne getirdiğimizde aklımıza gelenler genelde bilindik teknoloji şirketleridir. Apple, Google, Facebook, Intel, Adobe ve daha birçoğu.. Bunların tümüne inanın günümüzde tek bir yabancı hisse senedi fonu ile bile yatırım yapabiliyorsunuz. Ben halen yapıyorum ve büyük ihtimalle de yapmaya devam edeceğim..

Bu noktada elbette faiz hassasiyeti olan yatırımcılar için katılım fonları çatısı altında da HSYF’ler mevcuttur. Bu fonlar yalnızca “BIST Katılım Endeksi” veya yurt dışındaki katılım endeksine ait ETF’leri (ISUS, ISWD gibi isimlerle adlandırılan) kullanırlar. Yani fon yatırımı her kesimden insana hitap eden bir yatırımdır.

Tabi TEFAŞ (Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu A.Ş.) bünyesinde birçok hisse senedi yatırım fonu var. Önemli olan aktif, sizin yatırım stratejinize en iyi uyan HSYF’yi bulabilmektir.

11 thoughts to “Hisse Senedi Yatırım Fonları”

 1. Twitterda temettü yatırimi ve fon yatırımıni kiyaslar misiniz? Fon yatırımı ileride temettü yatiriminin saglayacagi nakit akisinin yerini tutar mi mesela? Artıları eksileri gibi bir yazi cok iyi olurdu.

 2. Apple, Google, Facebook, Intel, Adobe ve daha birçoğu olarak belirttiğiniz yatırım fonlarıhangileri,çok fazla var ve artısı ve eksisi ile belirtirseniz sevinirim
  Teşekkür ederim

  1. AFT, YAY ve OJT var..
   AFT 20 hisseye eşit dağılım yapar ve çok değişiklik yapmaz..
   YAY da hisse sayısı çok fazla, aktif şekilde yönetilir..
   Bu ikisi agresif yani volatildir, yani risk bakımından..
   OJT ise yatırım fonlarından oluşan bir fon sepetidir, biraz daha sakindir..

   AFT ve YAY stopaj vergisine tabi iken, OJT de stopaj vergisi söz konusu değildir

   Saygılar

   1. Mustafa hocam merhabalar, fon yatırımı ile ilgili bloğunuzu ve twltter hesabınızı takip etmekte ve yararlanmaktaydım. Paylaşımlarınız ve katkılarınız için teşekkür ediyorum, gerçekten de kaliteli ve oldukça yararlı olduğunu biliyorum.
    Twitter hesabınızı takip ediyordum fakat sanıyorum yanlış anlamadan olsa gerek taķipten engellenmişim, belki de profilime ve cevaplarıma baktınız hoşunuza gitmeyen paylaşım ya da bir kusurumu gördünüz bilemiyorum ama inanın asla kimseye art niyetle karşılik vermemişimdir, önemli değil engeli kaldırmayın benim için sorun bu değil sadece kendimi doğru ifade etmek isterim. Edemediysem beni üzen bu olacaktır. Varsa hatam özür dilerim ama nerde yanlış yaptım yanlış anlaşıldım bilemiyorum. Umarım profilimi inceler hakkımdaki sonuca öyle ulaşırsınız. Saygılar…

 3. Bütün sayfanızı inceledim. Değerli katkılarınız için çok minnettarım.

  Yatırım tavsiyesi içermeden Aylık 2000 TL ile Fon Yatırımına başlayan benim gibi küçük yatırımcılar için örnek hayali bir portföy oluşturabilir misiniz?

  Temel Belirlediğim Alanlar

  Yabancı Teknoloji
  Kıymetli Madenler
  Elektrikli Araçlar
  Alternatif Enerji
  Sağlık

  Saygılarımla.

 4. Mustafa hocam merhaba
  twitter sohbet odalarında verdiğiniz bilgilerden faydalanan dinleyici tarafta olan bir takipçiyim.
  kanımca twitter takipçilerinizde engellemeler yaptınız bende onlardan biriyim. Dolayısıyla açılan sohbet odalarında diğer hocaları dinlemek istediğimde siz konuşmacı olduğunuzda beni engellediğiniz için diğer hocalarımızıda dinleyemiyorum odaya sizden kaynaklı giriş yapamıyorum.Bu bağlamda engelimi kısa zamanda kaldırmanızı rica ediyorum, ayrıca çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.