Hedef Fiyat mı Hedef Lot mu?

Merhaba, bu yazımda sizlere uzun vade yatırımın belki de en önemli noktasına değineceğim. Uzun vade yatırımda hedef fiyata mı ulaşmamız gerek yoksa lot sayısına mı?

Yatırıma başladık, şirketi araştırdık, analiz ettik, fiyat değişimine, kârlılığına baktık, faaliyet raporlarını inceledik ve bu şirketin A hissesine yatırım yapmaya başladık. Şirketin değeri 5 lira olsun. 500 liramız ile bu hisseden 100 lot aldık. Gayet güzel bir başlangıç, hevesliyiz, ümitliyiz.

Şirketin değeri bir sonraki yatırım döneminizde 6 lira oldu, yine 500 lira ile bu kez 83 lot aldınız ya da 84 diyelim (üstünü tamamladık). Artık elinizde o hisseden 184 lot var. Buraya kadar her şey tamam. Mustafa bunları mı anlatacaktın bize? 😀 Hayır yavaş yavaş devam edelim. Uzun vade yatırımda temel taşları özümseyerek anlamaya çalışalım ki hepimiz kazanalım değil mi?

Şirketin değeri bir sonraki yatırım döneminizde tekrar 5 lira oldu, yine 500 lira ile 100 lot aldık. Elimizde o şirketten artık 284 lot var. Gayet basit ve net, buraya kadar zaten bu hesabı hepimiz yapabiliriz. Asıl olayı anlatmaya işte şimdi başlıyorum, hazır mısınız?

Şirket bilanço döneminde size hisse başı 0,5 lira yani 50 kuruş temettü ödemesi yapacağını açıkladı. Bir sonraki yatırım döneminde size hisse başı 50 kuruş temettü ödemesi yapacak diyelim. 50 kuruşun %10 u vergi için kesilecek ve elinize lot başı 45 kuruşluk bir temettü yani nakit ödemesi gelecektir. Basit bir matematik ile 284 lot için 127 lira 80 kuruşluk bir ödeme alacaksınız demektir. Hissenin fiyatı yine 5 lira ise o gün şirketin değeri 4,5 liraya düşecek demektir. Siz bu düşüşte nakite sahipseniz zaten ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. 127 lira 80 kuruş ile yaklaşık 28 lot daha alabilir, ya da nakit yoksa 2 iş günü sonra yatacak bu parayı dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.

Diyelim ki 28 lot daha aldınız ve lot sayınız da 312’ye yükseldi. Elinizdeki hisse sayısı da giderek artıyor.

Siz hisse için kafanızda bir hedef fiyat belirlediyseniz bu hisseyi o fiyata geldiği zaman satmanız gerekmektedir değil mi? Hedef fiyatınız da 10 lira olsun. 10 liraya geldiğiniz zaman lotlarınızı satacaksınız anlamına gelir kısaca. Hisse 10 liraya gelene kadar elinizde de bu hisseden 500 lot var diyelim ki. Peki siz bu hedef fiyatı neye göre belirlediniz? Bunu hiç düşündünüz mü?

Hedef fiyat hesaplarken mutlaka şirketin bilançolarını hassas takip etmeniz gerekir. 10 lira koyduğunuz hedefi belki de o dönem güncellemenize ihtiyaç duyabilirsiniz? O hisse 10 liraya geldiğinde ya halen ucuz ise? 🤔

Hisse değeri için şimdi hepiniz soruyorsunuz bana biliyorum, peki bunu nasıl bilebiliriz? 🤷‍♂️

Hisse değerini hesaplamak aslında o kadar da karmaşık değil. Birkaç basit formül size yeterli olacaktır. Haydi beraber yapalım;

Hisse fiyatına göre piyasa değeri hesaplama formülü;

Öncelikle bize şirketin piyasa değeri lazım olacak, ilk adım şu şekilde;

Peki piyasa değerinin veya başka bir tanım ile “Şirketin Varlık Değerinin” aslında ne olması gerekir? Bunun en basit hesabı şirketin net varlık değeri üzerinden yola çıkılarak yapılır. O da şöyle;

Şirketin net varlık değeri hesaplama formülü;

Bu iki değerden yola çıkarak hisse senedinin olması gereken değerine basit bir şekilde ulaşabiliriz. Sadece ihtiyacımız olan ödenmiş sermaye miktarı. Öyleyse;

Hissenin olması gereken değeri;

Hepsi bu kadar. Bu hesaplamadaki değerleri o şirketin mali tablolarından rahatlıkla bulabilirsiniz. Ama şimdi tabi gidip de örnek verdiğim hisse için “Aaaaa o zaman biz hiç uğraşmayalım gidip bu hisseyi alalım bekleyelim” diyebilirsiniz. Sakın! Piyasa bu kadar kolay olsaydı herkes para kazanırdı. Buna benzer bir çok hisse bulabilirsiniz. Bu size sadece bir “yol gösterici” olacaktır.

Hedef fiyat belirlemede bir diğer yöntem de, bir şirketin gelecekte olması gereken ya da olabilmesi muhtemel hisse değerini nasıl bulmaktır. Dünya genelinde bunun kısa ve basit bir hesabı vardır. Faaliyet kârına bakılarak hisse fiyatının gelecekteki değerini rahatlıkla bulabiliriz. Genellikle bir şirketin satışı söz konusu olduğunda şirketin değeri on yıllık gelirine göre hesaplanır. Aynı zamanda varlık değerine yakın bir hesap ortaya çıkar. Bunu da mevcut ödenmiş sermayeye böldüğümüz zaman aşağı yukarı bir sonuca ulaşabiliriz.

Şirketin gelecekteki hisse fiyatı;

Yani aslında zor değil, hepimizin yapabileceği, bilançolardan elde edeceğimiz fiyatlar. Dolayısıyla hedeflerimizi belirlerken şirketin piyasa değeriyle ve olması gereken fiyatı ile bir hedef koymamız daha gerçekçi olacaktır. Ancak şunu da akıldan çıkarmamak gerekir : “Hissenin hedef fiyatını belirlediğimiz zaman o hissenin o fiyata geleceğinin asla bir garantisi yoktur”. Öte yandan bu şekilde basit hesaplar ile şirketin ucuz mu pahalı mı olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

(NOT : Bu tablolarda THYAO şirketi sadece hesaplamalara örnek bir şirket olarak seçilmiş olup Yatırım Tavsiyesi içermemektedir)

Gelelim asıl konumuza, biz ne dedik örneğimizde, hedef fiyatımıza geldiğinde satmaktan bahsettik. Bilanço dönemleri geçtikçe bizim bu değeri sürekli güncelleme ihtiyacımız söz konusu olacaktır. Bu yüzden ben tarafımı belli ediyorum: “Hedef fiyat değil! Hedef lot” konusuna odaklanmamız gerekir. Daha somut anlatmaya çalışayım;

Sizin 10 lira hedef koyduğunuz hisse bugün size 2 lira temettü ödemesi yapıyor ise, siz gelecekte hissenin artışına bağlı aynı temettü verimliliği ile hissenin fiyatı 20 liraya geldiğinde 4 lira temettü verir. 50 liraya geldiğinde ise lot başına 10 lira temettü ödemesi alırsınız. Yani 5 liradan ve 10 liradan geçmişte topladığınız bu hisseler size bugün hisse değeri kadar temettü vermiş olacaktır. İşte temettü yatırımcılığının en güzel noktası tam da burada yatmaktadır.

Baya karıştı değil mi? 😀 Şimdi bize excel herşeyi özetleyecek!

2011 yılında aylık 1000 lira birikim ile ortalama 3 liradan topladığınız 4000 lot hisse size 2021 yılında %12 temettü verimliliği ile lot başına brüt 3 lira 48 kuruş, yani yaklaşık brüt 14.000 (net : 12.600) lira temettü ödemesi yapacaktır. Yani o yıllarda yaptığınız birikim artık sizin elinize geçmeye başlayacaktır. Hedef lot belirlediyseniz ve bu hedefinize ulaştıysanız değmeyin keyfinize. Hedef lot aynı zamanda sizin yıllık kazanmayı hedeflediğiniz para miktarında da belirleyici bir unsur olacaktır. (Rakamlar “gerçeğe yakın” bir “örnek” olarak verilmiştir)

Özet olarak şunu anlatmaya çalıştım size: Hedef fiyat belirlerken hedefinizi bilanço dönemlerine, şirketin faaliyet rakamlarına göre güncelleme yaptığınız sürece, koyduğunuz hedef lot sayısına yaklaştıkça yatırımınız daha da değerlenecek ve kendini “amorti” etmeye başlayacaktır. Ancak hedef fiyat konusunda döviz kurları, enflasyon, politika faizi, borsadaki yabancı oranı, kredi notu, piyasayı etkileyecek direkt ya da dolaylı etkenler vs. gibi faktörleri de dikkate almayı asla unutmayın!

Siz bırakın hedef fiyatı, şirketiniz büyümeye ve kârlılığını artırmaya devam ettiği sürece düzenli alımlarınızı yapın, gerisini Einstein’a, pardon 🙂 “bileşik getiri” ye bırakın 🙂

Birikimlerinizin kartopu gibi büyümesi dileklerimle, keyifli pazarlar! 🌸🌸🌸🌸🌸

Mustafa

6 thoughts to “Hedef Fiyat mı Hedef Lot mu?”

 1. Güzel ve verimli yazı dizisi olmuş adaşım.. Emeğine yüreğine sağlık..

  1. Çok teşekkür ederim 🙏
   Hedef lot sayısını ilerde o hisseden almayı hedeflediğiniz yıllık temettü geliri üzerinden belirleyebilirsiniz
   Saygılar sunuyorum

 2. Selam
  İleride almayı hedeflediğimiz yıllık temettu geliri; o yılın dönem bazında hisse başı net tl miktari ve yıllık lot sayısı değil mi ?
  Gelecekteki hisse başı tl yi bilmeden lot sayısı belirlemenin anlamı nedir aydınlatabilir misiniz Teşekkürler

  1. Hisse başı TL yi bilmesek de bir tahmin yapılabilir.. örnek A hissesi 30 lira iken 4 lira temettü veriyorsa bunun bir sonraki yıl 6-7 lira olması beklenir.. buna göre bu hissede lot sayısı hedefi belirlenir..
   B hissesi 10 lira iken ise 2 lira temettü veriyorsa yine aynı şekilde tahmini temettü verimi ile bu sefer hedef sayısı da buna böre belirlenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.