Fon Sepeti Fonları

Fon sepeti fonları.. Fonlar ile zaten bir sepetiniz var, şimdi bir de fon sepeti fonları ile sepet içinde sepet yapan fonlara gelin bir göz atalım.

Bazı yatırım şirketleri çeşitli fonları alarak kendi içinde bir fon sepeti fonu oluşturur. Örnek : bir A fon sepeti fonu var, içinde de %20 Para Piyasası fonu, %20 Hisse Senedi Fonu, %20 Altın Fonu, %20 Borçlanma Araçları Fonu, %20 Kira Sertifikaları fonu olsun. İşte bu tür fonlara da fon sepeti fonları diyoruz. Bu fonlar da değişken fonlarda olduğu gibi piyasayı analiz eder ve duruma göre genellikle aylık bazda pozisyon değiştirebilirler. Zorunlu kaldıkları nokta bu tür yatırım fonlarını portföylerinde en az %80 oranında tutmaktır.

basket of funds - TradeFromHome

Bazı fon sepeti fonları yurt dışında işlem gören ETF yani Borsa Yatırım Fonlarını da tutarlar. Bu tür ETF’leri de bu %80 içinde değerlendirirler. Yani yatırım fonu veya ETF bu %80’lik zorunlu kısmın içindedir.

Kalan %20’yi de hedge, ters repo gibi yatırım araçlarında değerlendirirler. Bazen de nakit tutabilirler. Ya da spot döviz de alabilirler.

Ancak son zamanlarda fon sepeti fonları da “tematik” bir portföy stratejisine girmiştir. Petrole dayalı fonlardan ve ETF lerden oluşan, petrolün yanında değerli metalleri de barındıran fon ve ETF’lerden oluşan, sadece teknoloji fon ve ETF’lerinden oluşan fon sepeti fonları da işlem görmektedir. Önemli olan bu tür fonlardan birini seçerken risk değerini ve içeriğini göz önünde bulundurmaktır.

Eğer fonlardan oluşan bir portföy yaptıysanız ve kendinize güveniyorsanız “tematik olmayan” fon sepeti fonlarını almanıza gerek yoktur. Ama fonlardan oluşan bir fon sepeti fonu ile de yola devam etmek tamamen sizin tercihinizdedir. Yeter ki içeriğine hakim olun ve aylık raporları takip edin.

Fon sepeti fonları da maalesef stopaj vergisine tabidir. Yaklaşık son bir senedir stopaj muafiyetinden muaftı, en son bu muafiyet devam ediyordu. Eğer bu muafiyet uzatılıyorsa halen, içerisinde “döviz” ya da “yabancı” kelimesi geçmeyen bir fon sepeti fonu da bu muafiyete dahil olacaktır.

Stock Baskets | ICM.com

Ben fon sepeti fonlarını bir dönem kullandım. Gayet de memnundum. Ama belirli bir seviyeye ulaştığımı hissettiğimde portföyümde tutmadım. Şu an sadece tematik olarak nitelendirdiğim bir iki tane fon sepeti fonunu tutuyorum. Zaten artık kendi portföyümü de sizlerle haftalık yazılarımda paylaşmayı düşünüyorum.

Fonlar ile ilgili bu son yazımdı. Zaten bu yazılar tamamen bir rehber niteliğindedir. Oldukça basit bir dille anlatmaya çalıştım. Umarım kafanızda fon portföyü yapmadan önce genel bir fikir oluşmuştur.

2 thoughts to “Fon Sepeti Fonları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.