Dünya Çapında Yatırım Yapma Fırsatı “Exchange Traded Funds (ETF)”

Merhaba..

Bugüne kadar biz yatırım enstrümanlarının neler olduğunu az çok öğrendik. Hisse senedi dedik, yatırım fonları dedik, altın, gümüş, döviz yatırımı dedik, borçlanma araçları dedik.. Aslında yatırım ile ilgili yelpazemizi oldukça genişlettik! Ama siz hiç dünya çapında yatırım yapma fırsatı sunan “borsa yatırım fonu” diye bir kavram ile karşılaştınız mı? Ya da karşılaştıysanız buna ne kadar hakimsiniz?

İşte bu yazı dizisi ile birlikte bu tanımı, yani Borsa Yatırım Fonu, yani Exchange Traded Funds (ETF) kavramını öğrenmiş olacağız.

Önce bir tanıma göz atalım ETF nedir? ;

 • ETF, Exchange Traded Funds kelimelerinin baş harflerinden oluşan, Türkçe karşılığı; Borsa Yatırım Fonu olan bir yatırım enstrümanıdır.

 • Çeşitli varlıklardan oluşan ve bir dayanak varlığı veya endeksi baz alır.

 • Borsa yatırım fonları; hisse senetleri, tahviller ve emtialar gibi birçok farklı yatırım türünü bünyesinde barındırabilir ve ülke bazında, kıta/bölge bazında, emtia bazında, varlık bazında, sektör bazında çeşitli endekslerden, hisse senetlerinden vb. oluşabilir.

 • Böylece yatırımcılara, tek bir yatırımla farklı çeşit varlıklara sahip olma imkânı verir. Hatta bazı borsa yatırım fonları, risk düzeyine ve temettü ödemelerine göre gruplandırılmıştır.

 • Borsalarda işlem gören ve alınıp satılan çoğu borsa yatırım fonunda tıpkı hisse senetleri gibi gün boyunca işlem yapılabilir. Bu nedenle, hisse senedi fiyatları gibi borsa yatırım fonlarının fiyatları da gün boyunca dalgalanır.

En özet haliyle Borsa Yatırım Fonlarını bu şekilde tanımlayabiliriz.

Mutual Fund vs ETF – What's the Difference | Fund, Investing, Mutuals funds

ETF’ler birçok alanda sınıflandırılabilirler. Bu verilere erişmek için bizim kullanacağımız en iyi web sitelerinden biri de ETFDB sitesidir. Linkine buradan ulaşabilirsiniz: https://etfdb.com/etfs/

Bu siteyi açtığınız zaman karşınıza sınıf/sektör/bölge gibi çeşit çeşit ETF’ler çıkacaktır. Bu ETF’lere hızlıca bir göz atalım, bakalım hangi alanlarda ETF’ler mevcut;

SEKTÖR BAZINDA ETF’LER

Bu kısımda genel olarak hangi sektörlerde yatırım yapan ETF’ler var, bunları detaylıca inceleyebilirsiniz.

VARLIK BAZINDA ETF’LER

Bu kısımda da çeşitli yatırım enstrümanlarına ait birçok alanda ETF’ler ile karşılaşacaksınız.

ENDÜSTRİ/SANAYİ BAZINDA ETF’LER

En kalabalık gruplardan biri olan bu kısımda aklınıza gelen hemen hemen global çapta tüm endüstri ve sanayi sektöründe ETF’ler ile karşılaşacaksınız.

BÖLGE/KITA BAZINDA ETF’LER

Görselden de anlayacağınız üzere gerek bölge gerekse kıta bazında ETF’leri de bu sekmenin altında görebilirsiniz.

ÜLKE BAZINDA ETF’LER

O kadar çok ki 🙂 Ancak iki görsele sığdırabildiğim bu kısımda A’dan Z’ye bizim aşina olduğumuz, içinde ülkemizin de yer aldığı gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkeler bazında ETF’ler mevcuttur.

TAHVİL BAZINDA ETF’LER

Şu hani tüm borsalar düşerken agresif yükselen Tahviller var ya, işte onlar da bu kısımda karşımıza çıkacak.

EMTİA BAZINDA ETF’LER

Görselden de anlaşılacağı üzere gerek gıda ve tarıma gerekse endüstriyel ya da değerli madenlere dayalı hemen hemen tüm ana kategorideki emtialara yatırım yapabileceğiniz ETF’ler bulunmaktadır.

Tabi siz siteyi açtığınız zaman böyle kolay Türkçe açıklamaların olduğu listeler ile karşılaşmayacaksınız. O yüzde adım adım sindire sindire nasıl inceleyeceğiz bunu elimden geldiğince basit bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım. Umarım bunu başarırım.

ETF’LERİ NASIL İNCELEYECEĞİZ

Adım 1: İşte bahsettiğim karşınıza çıkacak web sitesi;

Yukarda linkini de paylaştığım bu siteye arama motoruna “ETFDB” yazdığınız zaman bu site çıkacak. Sitede yukardaki “Database” sekmesine tıkladığınız zaman kategorilerinden bahsettiğim bu görsel ile karşılaşacaksınız.

Adım 2 : Tema bazlı (endüstri va sanayi) ETF’leri görüntüleme;

Bu kısımda da görselden de göreceğiniz gibi tema, o temadaki ETF sayısı ve o sektörün lider ihraççı şirketi bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Adım 3 : Ülke/Bölge bazlı ETF’leri inceleme;

Bir önceki adımda olduğu gibi bu da ülke bazında ETF inceleme görseli.

Adım 4 : ETF’leri detaylı inceleme;

Bu sekmeden itibaren artık yatırım yapacağımız ETF’i inceleyeceğiz. Hangi kategoride yatırım yapmayı planlıyorsak o kategorideki temayı seçerek başlıyoruz. Mesela teknoloji alanındaki ETF’leri listeleyelim;

Adım 5 : Teknoloji ETF’lerini listeleme;

Karşımıza bu şekilde bir liste çıkacak. Listede üst kısımda sırasıyla ETF’in sembolü (ki burası çok önemli), ismi, sektörü (teknoloji), toplam yatırım büyüklüğü, YTD Year to Date (yani yılbaşından bu yana getirisi), günlük ortalama hacmi, bir önceki kapanış fiyatı, günlük değişimi bilgileri yer alıyor. Şimdi en üstteki QQQ Invesco Trust Teknoloji ETF’ini inceleyelim;

Adım 6 : QQQ Teknoloji ETF’ini detaylı inceleme;

Bu kısımda ETF’in belli başlı özelliklerine ulaşabiliriz. Sol sekmede temettü bilgileri, yönetim ücretleri, portföydeki şirketler/varlıklar, fiyat ve hacim değişim bilgileri, para akışı, performans, teknik analiz özetleri gibi birçok veriyi inceleyebilirsiniz. Mesela QQQ Teknoloji ETF’indeki başlıca şirketler hangileriymiş, “Holdings” sekmesinden bakalım;

Adım 7 : QQQ Teknoloji ETF portföyündeki şirket bilgileri;

İşte bu kadar basit. Gördüğünüz gibi teknoloji devlerine tek bir borsa yatırım fonu ile yatırım fırsatı bulabilirsiniz.

Peki yatırım fonları ile ETF arasında ne gibi farklar var? Bunlara da hızlıca bir göz atalım!

YATIRIM FONLARI İLE ETF’LER ARASINDAKİ BAŞLICA FARKLAR

Bu yazı ile ETF’ler hakkında bir ön bilgi sahibi olmuş olduk. Bundan sonraki yazı dizilerinde de hangi ETF’leri nasıl seçmeliyiz, nasıl alıp satabiliriz, hangi verileri takip etmeliyiz gibi konulara değineceğiz. Yukardaki ETF menüsünün altını da yeni yazılar ile yavaş yavaş doldurmuş olacağız. Fonvesting sitesi sizlerin de desteği ile çok daha büyüyecektir.

Hepinize keyifli okumalar dilerim.

Saygılarımla

Mustafa

9 thoughts to “Dünya Çapında Yatırım Yapma Fırsatı “Exchange Traded Funds (ETF)””

 1. ETF kere giriş için anlaşılır bir doküman olmuş.
  Emeklerinize sağlık.
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba yayını izledim ne zamandır araştırdığım bir konuydu tüm konuklara ve size teşekkür ederim. Çok açıklayıcı olmuş bilgiler ve sunum. Hocam ben çocuğum için uzun vade tutmak istiyorum bir iki bankayla görüştüm büyük rakamlar isteniyor bu etf leri alabileceğim güvenilir aracı kurum yada platformlar hangileri dir ayrıca viop tahvil Bono vs. Konularda bu tür videolar istiyoruz finansal okuryazarlığımız malesef ki zayıf sayenizde öğreniyoruz içinde bulunduğumuz ekonomik düzen bizi arayışlara itiyor sizler gbi işin ehli kişilerin bilgilerine ihtiyacımız var.

   1. Çok teşekkürler değerli görüşleriniz için 🙏 ben ETF ler için Midas Menkul Değerler i kullanıyorum, oldukça kullanışlı arayüzü ve komisyon işlem başına sadece 1,5 dolar. Öte yandan bono tahvil eurobond gibi işlemler için hem yatırım fonları hem de ETF leri kullanabilirsiniz
    Saygılar sunuyorum 🙏

 2. Kardeşim çok güzel bir paylaşım olmus. Etf nasıl seçilir nasıl alınır satılır bunlarında paylaşırsan süper olur.

 3. Hocam merhaba bu yazdığınız yazıdan sonra biraz araştırma yaptım ve ETF’ Lere yatırım kararı aldım. İnternette hiç ETF’ lerle ilgili a dan Z ye içerik bulamadım. Nerden yatırım yapılır guvenilirmi nasıl hesap açılır nasıl ETF’ seçilir alım satim.temettu ETF’ leri vs. Nerden yatırım yapabilirim hocam güvenli bir şekilde. Birde istediğimiz tutarda yatırım yapabilirmiyiz. Cvplarsaniz çok memnun olurum

  1. Ben Midas Menkul Değerler den işlem yapıyorum. Henüz ben de yeniyim, hep birlikte öğreneceğiz.. adım adım yayınlarım ve yazılarım devam edecek
   Saygılarımla 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.