Birikimli Yatırım Nasıl Yapılır?

Merhaba..

İnternette gezindiniz, finansal özgürlük, yatırım, hisse senedi, fonlar, altın, dolar derken kafanızı bulandıran birçok yazı ile karşılaştınız. Sonra kendinize dediniz ki “eee, ben de artık yatırıma başlamalıyım”… iyi de nasıl?

Bu yazımda size yatırıma atacağınız ilk adımın nasıl olması gerektiği konusuna değinmek istedim. Birikimli yatırım nasıl yapılır? Rakamlar bize neyi anlatıyor?

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi yatırım ile ilgili karar verme aşamanız olan kısımda sonsuz bir döngüye girdiğiniz olası bir durumdur ve bu gayet normaldir, neden? Hiçbirimiz ilkokul, orta okul, lise ya da sonrasında bir “Finansal Okuryazarlık” dersi almadık. E bu da gayet normal çünkü müfredatta öyle bir ders yok. Acaba büyük güçler bizim zengin olmamızı istemiyor olabilir mi? 🙂 Bırakalım böyle komplo teorilerini de biz işimize bakalım!

Başlıktaki tanımımız Birikimli Yatırım, yani elinizde hiç birikim yok ve finansal piyasalara bir şekilde girmek istiyorsunuz.

Everything You Could Need Extra Money For (And Why Saving Is So Important) | FinanceBuzz

Birikimli yatırım aslında gayet kolay. Aylık bütçenizi kontrol altına almaya başladınız ve bir miktar tasarruf edebilecek seviyedesiniz artık. Çok güzel, yatırıma başlayabiliriz.

Bu bahsettiğim tasarruf miktarına çok takılmayın, 100 lira da olsa, 1000 lira da olsa 10.000 lira da olsa yöntemimiz aynı olacak. Şimdi kenara ayırdığınız bu parayı sisteme nasıl dahil edebiliriz?

İster hisse portföyünüz olsun, ister fon, ister altın, ister adına ne derseniz. Önemli olan birikimi optimum bir şekilde sisteme sokabilmektir. Burada da aslında kişi kendi hedefleri doğrultusunda karar vermelidir. Uzun yıllar mı birikim yapacak yoksa kısa bir vade için mi? Kısa vadeyi şimdilik bir kenara bırakalım. Uzun yıllardan bahsedelim biz…

Eğer yatırımınız uzun vadede ise işiniz o kadar kolay ki, çok karmaşık bilgilerle kafanızı ağrıtmanıza gerek yok. Çünkü sisteme sürekli para girişi yapacaksınız ve ilgilendiğiniz, karar verdiğiniz, size uygun olan yatırım enstrümanından her dönem bir miktar lot (hisse senedi ve fon için), gram (kıymetli madenler için), adet (borçlanma senetleri ve kira sertifikaları için) portföyünüze dahil edeceksiniz.

Bu noktada “sayı” ve “değer” kavramlarına vurgu yapmamız gerekecek. Bir enstrümana giriş yaptınız, değeri artıyor mu azalıyor mu? Sonra mantıklı olan şeyi düşünelim. Azalırsa üzülmeli miyim? Arttıysa sevinmeli miyim?

İki durumda da aslında sevinebilirsiniz. Birinde elinizdekinin değeri artacak, diğerinde de bir sonraki dönem daha fazla miktarda alım yapabileceksiniz. Neden? E değeri düştü de ondan. Hisse senedinden hemen örnek verelim;

Elinize 1000 birim para geçti ve bu para ile 10 birimlik hisseden 100 adet aldınız. Bir sonraki alım için de zaman sizin için başladı. Bir sonraki alım noktasında bu hissenin değeri 11 birim oldu diyelim. Kazancınız 1100 birim oldu. Çok güzel! Keşke hep böyle kazanabilsek 🙂 Evet sevindik! Birikimimiz değerlendi. E ama diğer yandan hafif bir burukluk da yaşamalıyız nedir o? Alım yaptığınız noktadaki hissenin değeri artık 11 birim, yani öyle 100 tane alamazsınız artık. Olsun, nasılsa uzun yıllar bizi bekliyor, azar azar bu şekilde devam edebiliriz.

Diğer senaryoya geçelim, yine 10 birimlik hisseden 100 adet aldınız. Bir sonraki alım noktasında bir baktınız hisse 9 birime düştüüüü… Haydi bakalıııım, yatırım nerden çıktı ya ne güzel parayı harcıyorduk, yatırım dedik batırım olmaya başladı. Öyle pes etmek yok! Çünkü bir sonraki alımda 9 birime düşen bu hisseden 100 değil daha fazla lot alabileceksiniz.

İşte uzun vade yatırımın temelinde bu vardır, birinci senaryoda elimizdekinin değeri arttı diye, ikinci senaryoda da daha fazla hisse senedi alabilme fırsatı doğdu diye sevinmeliyiz.

İyi de bu hisse ya düşmeye devam ederse?? Bu noktada da şunu sorgulamalıyız, sürekli düşen bir hisseyi neren bulduk acaba? Berber Kâmil mi tüyo verdi? Yoksa Twitter’da iki çizgi çekerek (bu işi başarı ile hakkı ile yapanları kesinlikle ve kesinlikle hariç tutuyorum) bize ne olduğunu bilmediğimiz, incelemediğimiz hisseyi yukardan satmaya odaklanmış spekülatör dediğimiz finansal teröristleri mi? Nerden bulduk bu lanet hisseyi!

Eğer kendi teknik&temel analizinizi doğru yaptıysanız, aldığınız hisse de sağlam altyapı üzerine kurulmuş, sürekli üreten, kendini geliştiren, değerine değer katan, bilançodaki kâr kalemlerinde güzel rakamlar yazan bir şirket ise sürekli düşmesi pek de mümkün olmayacaktır. Eğer kendi analizinizi yapacak bilgiye sahip değilseniz, ya da bu analiz işini henüz yeni öğrenmeye başladıysanız, ya da bu işle hiç uğraşmak istemiyorsanız, bu noktada da sizler için karar verici, analist bilgilerine güveneceğiniz portföy yöneticilerinin bulunduğu güvenilir uzmanların yönettiği yatırım fonları tam da sizin için güzel bir yatırım aracı olacaktır.

Bu noktada kritik süreç 4 ila 5 aydır. Hadi bir kaç farklı senaryolu görsel ile direk anlayalım bunun ne olduğunu. Yine elimizde 1000 birim para ve 10 birimlik A hissesi ile yapalım örneğimizi;

Burada mumlar bize haftalık fiyat bilgisini veren araçlardır. Bu mumun rengi yeşil ise, hisse o haftayı kazanç ile kapatmıştır, iğnesinin en yukardaki ucu o hafta içi en yüksek ulaştığı yer, iğnesinin en alttaki ucu o hafta içi ulaştığı en düşük yerdir. Mumun üst çizgisi de kapanış fiyatıdır. Neden üst çizgi, çünkü yeşil, çünkü o haftayı yükseliş ile kapattı.

Eğer mumun rengi kırmızı ise, hisse o haftayı kayıp ile kapatmıştır, yine iğnesinin uçları en yüksek ve en düşük haftalık değer bilgisini verir. Mumun alt çizgisi de kapanış fiyatıdır. Neden alt çizgi, çünkü kırmızı, çünkü hisse o haftayı düşüş ile kapattı. Mumların nasıl analiz edildiği basit olarak bu şekilde, profesyonel olarak daha çok şey öğrenmek istiyorsanız internet dünyası deryaaaa deniz. Birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hisseyi ilk aldığımız nokta 10 birim olsun (yeşil mumun tepesi) aylık birikimimiz de 1000 birim. İlk alım noktasında 100 adet hisse aldık, ama bir sıkıntı var, hisse düşüyor…

İkinci alım noktasında fiyatımız 7,2 birime (resimdeki değer hemen hemen oralara denk geliyor, siz bunu profesyonel bir şekilde başka bir hisse senedi üzerinden de hesaplayabilirsiniz) düştü. Sanırım biraz stres olduk gibi. Biz alıma bir devam edelim bakalım. 1000 birim paramız vardı, bu kez 138 adet hisse aldık. Hisse sayımız 238’e yükseldi.

Geldik üçüncü alım noktasına, burada kırmızı mumun alt çizgisine denk gelen hisse fiyatımız 8,9 birim. Yine 1000 birim paramız var ve alabileceğimiz hisse sayısı da 112. Yani 3.dönem sonunda hisse sayımız toplamda 350’ye ulaştı.

Dördüncü alım noktasında yeşil mumun üst çizgisi seviyesinden yani ortalama 11,7 birim fiyattan bu sefer 85 adet hisse almış olduk. Beşinci noktada da yaklaşık 7 birim fiyattan (kırmızı mumun alt çizgisi) bu kez de 142 adet hisse almış olduk. Yani toplamda 5 alım dönemi sonunda bu hisseden elimizde 577 adet A hissesi var artık.

Altıncı dönem noktasına geldiğimizde hisse alımına başladığımız 10 birim fiyat seviyelerine geri döndük. Hisse fiyatı 9,6 birim. Yani sanki hiç kazancımız yok gibi?

İşte asıl mesele burada. Elinizde 577 adet A hissesi var, ve bu hissenin birim fiyatı 9,6. Siz 5 dönem boyunca bu hisseye 5000 birim yatırdınız, şu an elinizdeki hisselerin toplam değeri 5539 birim fiyat. Matematik yalan söylemez diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

THE MAGIC OF MATHEMATICS - NAMIK KEMAL İMAM HATİP ORTAOKULU

Şimdi bu örnekten yola çıkarak şöyle toparlayalım durumu, benim bu verdiğim örnekteki hisse, iki bilanço döneminde net kârlılık değeri bir miktar azalmış bir hisse. Yani aslında çok da doğru bir hisse seçimi olduğu söylenemez. Tabi siz ne yapacaksınız, sektörünün en iyi hisselerini kendi analizleriniz ile değer yatırımı mantığıyla tespit edip alımlarınıza bu şekilde başlayacaksınız. Kimine göre 5 kimine göre 7 hisse kimine göre de 10 hisse olabilir. Tüm seçtiğiniz hisseler dönüp dolaşıp yukardaki 6 ay gibi aynı maliyetine mi gelecek, elbette hayır. Ama gördünüz işte, aynı maliyetine bile gelse uzun dönemde zarar ettiğiniz bir durumun ortaya çıkma olasılığı oldukça düşük olacaktır.

Bir de madalyonun diğer yüzüne bakarsak, elimize geçen birikimi hemen hisseyi almak için mi kullanacağız? Elbette hayır! Piyasaları bir izleyin bakalım, düşüşleri bir takip edin, piyasa bu, mutlaka ve mutlaka size daha alt seviyelerden alım fırsatı sunacaktır. Nakit sizde, para sizde, yani güç sizde, hisse de bir yere kaçmaz, illa ki size bir sinyal verir. Dolayısıyla alımlarınızı yaparken acele etmenize hiç gerek yok, azar azar alım yaparak siz daha düşük maliyet ile bu şirkete ortak olabilirsiniz. Ne demişler, piyasada fırsatlar tükenmez 🙂

Sadece hisse üzerinden verdiğim örneğe bağlı kalmayın, yatırım yapacağınız enstrüman fon, altın, emtia, her ne olursa olsun piyasaları takip ederek alımlarınızı da bu örnek üzerinden yapmaya başlayabilirsiniz.

Sabırla okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım atacağınız bu ilk adımda sizlere faydam olabilmiştir. Öyleyse benden mutlusu da yoktur.

Keyifli pazarlar dilerim, mumlarınız yeşil, kazançlarınız bereketli olsun.

Saygılarımla

Mustafa

9 thoughts to “Birikimli Yatırım Nasıl Yapılır?”

 1. Teşekkür ederim Değerli Mustafa Bey. Yazmaya bilgilendirmeye devam ediniz. İnanın seviniyorum. Bilgili insanlardan bir şeyler öğrenmek mutlu ediyor. Yaş 48. Bu saatten sonra temettü emekliliği olmak doğru bir hedef midir? Zira yatırımın en önemli unsuru zaman konusunda geç kalınmış bir hissi uyanıyor hep düşüncelerimde. Saygılarımla.

  1. Yatırıma başlamanın yaşı yoktur hocam, 10 yıl bile size neler kazandırır, yeter ki başlayın, hiçbir şey için geç değil,
   Saygılar bizden, iltifatlarınız için teşekkür ederim 🙏

  2. 57 yaşındayım. Yıllarca bordrolu idim. 4 yıl önce emekli oldum. Çalıştığım sıra yatırım olarak BES vardı. 3 yıl kadar önce borsaya, geçen yıl Fonlara yatırım yapmaya başladım. Bu ay da Metaverse’de arsa alıyoruz arkadaşlarla. Zaman hızlı geçiyor bir yaştan sonra. Reklamdaki gibi “Keşke” dememek için hemen başlayın bence. Ama sağlam ve çeşitliliği olan bir portföyle. Bu arada bu iş bilgi, ilgi, takip ve sürekli öğrenme isteyen bir süreç. İnsanı dinçleştirip formda tutuyor ayrıca.
   Saygılar…

 2. Merhaba Mustafa bey
  200.000.-tl. yatırım fonlarında var ve her ay 100.000.-x8 elime para geçecek.
  Temettü yazınızı da okuduktan sonra onda da pek bir fark göremedim.
  Kişisel kanaatimde yerli borsa hisselerinin çoğunluğu patron hissesi olduğu için çok kızıyorum.
  Emekli birisi olarak bu benim için çok büyük para olduğu için zarar etmek istemiyorum.
  Tematik fonlar ve altın fonları çok ilgimi çekiyor.
  Okan hocanın eğitimlerini izledikten sonra fon almaya başladım.
  Her çeşit portföye açık olmak kaydıyla Hisse senedi, Fonlar veya fiziki emtia konusunda portföy fikrini rica edebilir miyim.
  Şimdiden Teşekkürler.

  1. Genelde %20 civarı emtia, kalan %30-40 yabancı fon-tematik fon-eurobond fonlarını değerlendirip, kalan %40 ile de yerli hisse ya da yerli hisse senedi fonları uzun ve birikimli yatırım için çok uygun oranlar olacaktır
   Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.