Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu – BEFAS

Merhaba,

Bu yazımda sizlere eğer bir Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sahibi iseniz, bu sistemi kendiniz çeşitli yatırım fonları ile nasıl yönetebilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.

Karşımıza çıkan ilk tanım BEFAS! Açılımı da Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu.

BEFAS, İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. tarafından işletilen, bireysel emeklilik sistemine dahil olmuş emeklilik yatırım fonlarının alınıp satılabileceği bir elektronik platformudur. TEFAŞ’taki fonlar ile şimdilik bir bağlantısı yoktur. TEFAŞ dahilindeki fonlar için kendi banka hesabınızın yatırım platformları kullanılmaktadır. BEFAS’ta ise Bireysel Emeklilik Sisteminiz hangi şirkette ise o şirketin internet platformu ve/veya mobil uygulaması üzerinden işlem yaparsınız.

BEFAS sisteminin yürürlüğe girmesi ile birlikte, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren sistemde mevcut yatırımcıların BEFAS platformu üzerinden sunulan ve dikkat! bu nokta önemli; “Yalnızca kendi bireysel emeklilik şirketlerine ait değil” diğer emeklilik şirketlerinin de fonlarının alım satımının yapılabilmesine imkân tanınmıştır.

Peki tasarruf sahipleri bu plana nasıl geçebilecek?

1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle bu sistem içerisindeki fonlar kademeli olarak sisteme dahil edilmiştir. Bu fonlar (katılım kategorisi fonları da dahil);

Borçlanma Araçları Fonları

Kira Sertifikaları Fonları

Değişken Fonlar

Karma Fonlar Endeks Fonlar

Fon Sepeti Fonları

Kıymetli Madenler Fonları

Hisse Senedi Fonları

Yine 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren BES ve OKS planlarında sözleşmesi bulunan tüm katılımcıların BEFAS’ta işlem yapabilmesine imkân tanınacaktır.Önümüzdeki dönemde de 3 Ocak 2022 tarihinden itibaren ise Standart Fonlar ve Otomatik Katılım Sistemi Standart Fonları ile birlikte Otomatik Katılım Sistemi Değişken Fonlarının da sisteme dahil edilmesi planlanmaktadır.

Yani sistem özetle şu şekilde, siz bireysel emeklilik içerisindeki birikiminizin kontrolünüzü Bireysel Emeklilik şirketinizin elinden alıp kendiniz yönetebileceksiniz. Riskinizi, profilinize uygun bir şekilde yöneterek, gelecekte elinize geçen birikiminizi kartopu gibi bileşik getirinin gücü ile daha hızlı büyütme şansınız olacak.

Şimdi benim diğer yazılarıma göz attıysanız, TEFAŞ’ta alınıp satılabilen fonları açıklamıştım. İşte yukarda bahsi geçen fonları da BEFAS’tan alıp satarak siz de TEFAŞ’taki fonlarınız gibi birikiminizi uzun vadede yönetme şansına sahip olacaksınız.

Malum, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde en az 10 yıl kalmak zorundasınız. Hatta bu zorunluluğun yanında şirketten şirkete değişen belirli yaş kısıtlamaları da var (55 yaş, 60 yaş gibi). Bu vadeden önce sistemden çıktığınız zaman 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren %25’ten %30’a yükseltilen devlet katkısını, hatta ve hatta kâr payınızı bile kesintili olarak alabiliyorsunuz. Bunların hepsi imzalamış olduğunuz sözleşmelerde mevcut.

Böylesine bir uzun vadede kendi stratejiniz ile bu birikiminizi fonlarda değerlendirmek kulağa hoş gelmiyor mu?

Kendi risk algınız, beklentiniz ve hedefleriniz doğrultusunda bu fonları tercih etmek gayet güzel bir seçenek olarak tam da bu noktada karşımıza çıkıyor.

Varlık Fonu'nda Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları da kullanılacak

BEFAS’ta Nasıl İşlem Yapabilirim?

Şirketten şirkete değişmekle beraber BEFAS’ta işlem yapmak için izlenecek adımlar genel olarak şu şekilde;

1. Emeklilik şirketinizin internet sitesi ve/veya mobil uygulaması üzerinden adınıza oluşturulan ve şifre ile girilebilen güvenli sayfaya giriş,

2. Fon dağılım değişikliği talebi işleminin seçilmesi,

3. Sözleşmenizin bulunduğu emeklilik şirketinin fonları yanında diğer emeklilik şirketlerinin BEFAS’ta işlem gören fonlarının görüntülenmesi,

4. BEFAS fonları arasından fon seçimi yapılması

(Kaynak : Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Resmi Web Sitesi)

İşte bu kadar kolay. Ancak unutmayın BEFAS’ta seçeceğiniz fonlara karar vermeden önce BEFAS Bilgilendirme Platformundan fonlar ile ilgili detaylı bilgi edinmeniz, risk seviyeleri, performansları ve diğer bilgileri değerlendirerek karar vermeniz bu noktada oldukça önemlidir.

Avantajlar

Yazının başında da belirttiğim gibi, yalnızca kendi şirketinizin fonlarını değil, diğer emeklilik şirketlerinin de fonlarını alabiliyor olmanız, fon yönetimleri arasındaki rekabeti artıracak ve dolayısıyla başarı oranlarını artırmak için gayret göstermelerini kaçınılmaz kılacaktır.

Bu sistemin bir diğer önemli avantajı da, fonları istediğiniz şekilde, işlem ve işlem sayısı kısıtlaması olmaksızın yapabileceksiniz. Yani kontrol tamamen sizde olabilecek.

Peki Bu Fonların Detaylarına Nereden Ulaşabilirim?

BEFAS dahilinde alıp satabileceğiniz fonların içeriği, dönemsel geçmiş getiri oranları, büyüklükleri, yatırımcı sayısı gibi bilgilere TEFAŞ web sitesinden ulaşabileceksiniz. Linkini de şöyle bırakalım;

https://www.tefas.gov.tr/FonKarsilastirma.aspx?type=emk

Bu da örnek ekran görüntüsü (Not: 5 yıllık getiri sıralamasına göre örnek bir sıralama yapılmış olup, herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi içermez) ;

İşte hepsi bu kadar!

Daha detaylı bilgilere Bireysel Emeklilik Şirketinizin ilgili web siteleri ve platformları ile “Emeklilik Gözetim Merkezi” resmi sitesi BEFAS platformu üzerinden ulaşabilirsiniz (bağlantı linki : https://www.egm.org.tr/fonlar/bireysel-emeklilik-fon-alim-satim-platformu-befas/befas/ )

Geleceğinizde bol kazançlı, huzurlu, bereketli birikimlere ulaşabilmeniz dileklerimle.

Mustafa

2 thoughts to “Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu – BEFAS”

 1. Hocam merhabalar,
  Hisse senedi yatırımı biriyim. Ayrıca da 2adet BES’im bulunuyor, biri aylık cüzi bir miktar eklediğim bir BES diğeri ise Allianz Safran Plan diye geçen tek seferde bana göre yüklü bir miktar ile yaptığım BES yatırımı, Safran plan ile olan yatırım Şubat ayında 2.yılını dolduracak fakat buradaki parayı çekerek fon almak mı daha mantıklı olabilir diye düşünmekteyim. Hangisinin daha doğru ve uzun yıllar sonra daha getirili olacağı konusunda şüphelerim bulunuyor. Safran planı da uzun yıllar sistemde tutmayı düşünüyordum ama şimdi çekip fonlara aktarıp uzun yıllar tutmak daha getirili olabilir mi bilemiyorum.

  Konu hakkında yorumlarınız olursa çok memnun kalırım.

  İyi Çalışmalar Dilerim,

  1. BES e devam etmek daha sağlıklı olur, ordaki paranızı BES fonlarında ya da bahsettiğiniz planda değerlendirin bence

   Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.