Altın Fonları

Altın. Babadan oğula nesiller boyu geçmiş nerdeyse en popüler yatırım aracı. Her ay maaşından artır, al bi çeyrek koy kenara evladım diyenler… Etrafımızda hep olmuştur değil mi?

Altının da yatırımı fonu var. Tabi bu normal gram altın ya da fiziki olan çeyrek/yarım/tam altından biraz daha farklı ve volatilite, yani fiyat değişim hızı açısından bir tık daha temkinli bir yatırım aracıdır.

Altın fonunun içerisinde, normal altın yatırımından farklı olarak “altına dayalı” bir yatırım aracı bulunmaktadır. Kira sertifikaları, tahvil, özel sektör borçlanma araçları, borsa yatırım fonları içerir ama bunlar da altına dayalıdır. Yani altın üzerinden değerlenirler. Altına dayalı bu yatırım araçlarının da oranı %80’in altına inemez.

gold funds: 46% returns in one year: Should you invest in gold funds now? - The Economic Times

Menemen soğanlı mı yapılır soğansız mı tartışması gibi altını gram olarak mı almak daha mantıklı altın fonu olarak almak mı daha mantıklı, bu da günümüzde kafa kafaya giden bir tartışma halindedir. İkisinin de avantaj/dezavantajları var tabi ki. Uzun uzadıya değil de bu avantajların en önemlilerinden kısaca bahsedeyim size.

Gram altın aldığınızda alış satış arasında makas dediğimiz bir fark vardır. Altın fonlarında böyle bir şey söz konusu değildir. Fon alışı da aynı fiyattır, satışı da aynı fiyattır.

Gram altındaki fiyat değişimleri daha oynaktır. Yani volatilite (fiyat değişimi hızı olarak da tanımlayabiliriz) daha yüksektir. Altın fonu biraz daha temkinlidir. Yani altın fonu, altın fiyatları arttığında daha sınırlı bir artış kaydederken, kayıplarda da yine sınırlılık söz konusudur.

Gram altını hafta içi mesai saatlerinde anında alır satarsınız. Ancak altın fonunda valör dediğimiz bir kavram çıkacaktır karşımıza. Yani alım veya satım emri verirsiniz, ertesi günü ya da bir sonraki gün fiyatından satılır. Valör konusuna zaten ayrıca geniş yer vereceğim.

Kısaca : Trade yani sık sık al/sat yapıyorsanız gram altın, birikimli ilerliyorsanız fon almak daha avantajlıdır. Yine de karar sizin.

Benim dikkat çekmek istediğim farklardan en dikkate alınması gerekenler bunlar.

Tabi altının yanında onun sevgili kardeşi, kadim dostu gümüş fonları da mevcut. Aynı şekilde altında olduğu gibi gümüşü de sınırlı platformlardan gram şeklinde de alabilir, TEFAŞ ta mevcut gümüş fonlarını da kullanabilirsiniz. Arasındaki farklar aynı altın ve altın fonu arasındaki farklar gibidir.

Altına ya da gümüşe yatırım yapmaya karar verdiğiniz zaman bu hususları göz önüne almanız sizin faydanıza olacaktır. Diğer yandan faiz hassasiyeti olanlar için de alternatif bir yatırım aracı olduğunu da unutmayın.

2 thoughts to “Altın Fonları”

    1. Elbette, portföyde bir miktar ayırmak kasko sigortası gibidir 🙂
      Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.