50-50 Kuralı

TL/Döviz dengesi. Bu benim biraz üstünde durduğum bir strateji oldu, ne demek bu hemen onu da kısaca anlatayım.

Eğer güzel, dengeli, orta ve uzun vadede bir portföy yapıyorsak bu dengeyi iyi kurmak güzel sonuç getirecektir. % 50 TL-% 50 Döviz bazlı bir portföy. Burada döviz bazlılar arasında yabancı hisse senedi, altın, emtia, yabancı borçlanma, eurobond vs. tarzı fonlar, TL bazlılar arasında da hisse senedi, TL kira sertifikası, devlet tahvili tarzı fonlar olsun. Arada bu oranı yüzde 60-40’a da çevirebilirsiniz. Bu şekilde yaparsanız bu dengede uzun sürede yine mevduat üzerinde çok rahat bir getiri elde edebilirsiniz.

Abd 100 Dolar Ve 50 Türk Lirası Resimler Lirası Ve Doları Resimler Finans Ve Para Birimi Döviz Siteleri Stok Fotoğraflar & ABD'nin Daha Fazla Resimleri - iStock

Ben bunu ne zaman tecrübe ettim, Geçen sene sonuna doğru Ekonomi bakanı istifası ile MB Başkanının görevden alınması zamanı dolardaki büyük düşüşte, bir de Mart ayındaki MB Başkanı değişiminde dolardaki büyük yükselişte. İkisinde de dengeli bir portföyde olduğum için zarar yazmadım, hatta aksine mart ayını artıda kapatmıştım.

Valörü Hesaba Katın

Şimdi maalesef fonlarda valör olduğu için bu tarz ani değişimlerde pek bir müdahale şansımız olmuyor. Bu yüzden böyle bir denge yapınca inanın volatiliteniz düşer, tamam belki daha az kazanırsınız ama büyük zararlardan da korunmuş olursunuz. Ama bu demek değildir ki riskli portföy yapmayın. Onu da yapın, ancak yaptığınız zaman ekrandan kendinizi uzak tutun. Portföyünüze aylık olarak bakın, sonra gidip aylık KAP raporlarından fonların portföy dağılımlarını takip edin. Düşüşlerde panik olmayın ki zaten bir düşüş olduysa da ve siz o düşüşte satış verdiğiniz zaman zaten geçmiş olsun. O düşüş zaten fona çoktan yansıdı, valör saatinden önce bile satsanız bir müdahaleniz söz konusu olmayacaktır. Emin olun bir ay eksi yazdıktan sonra portföyü takip ettiğinizde bir sonraki ay, en kötü ihtimalle ondan da bir sonraki ay portföyünüz toparlayacaktır.

Genç arkadaşlar ve yeni başlayan arkadaşlar için umarım bir şeyler katabilmişimdir. Bu noktada ben de ilk başlarda acemice hareketler yaptım. Ama sonradan insan bazı şeyleri yaşadıkça tecrübe ediyor.

İnanın fon yatırımı ile portföyümüzü büyütmek hiç zor değil. Bileşik getiriyi de hesaba kattığınız zaman çok güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Yeter ki sabırlı olun ve stratejinizin ve kararlarınızın arkasında sağlam durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.